Engin ARDIÇ

Son gelen haberlerde, Ukrayna'da göstericilerin "hükümeti kuşattıkları" söyleniyordu, gösterici sayısı yüz bin kişiyi buluyormuş. Bu arada ünlü FEMEN örgütü de göğsünü açmakla yetinmeyip bu sefer poposunu açmış, üstelik Yanukoviç posterinin üstüne şarıl şarıl işemişler!
Siz bu satırları okuduğunuzda Ukrayna başkanı Yanukoviç yerinde duruyor olacak mı bilmem ama merak ettiğim başka bir şey var: Bakalım bizde kim hayıflanacak da "yazık, bizim Gezi eylemcileri Ukraynalılar kadar olamadılar" yazacak?
Hani hep Brezilya'ya, Tayland'a, şimdi de Ukrayna'ya "ilham" veriyorlarmış ya bizim çocuklar...
Ukrayna'da yüz bin kişi, başkan Yanukoviç "büyük ağabeyi" saydığı Putin'e yaklaşıp Avrupa Birliği'yle serbest ticaret anlaşmasını rafa kaldırdığı için ayaklandı.
Yani olay "AB yanlısı" bir olay.
Bizim olaylarda, tam tersine "AB'ye girmek istemiyoruz" diyen ulusalcılar ağır basıyorlardı...
Yani olaylar "ağaç mağaç" diye başlamış, üç gün içinde, solcu olduklarını söyleyen faşistlerin eline geçmişti. Bunların arasında, kontrgerillanın kurdurup yönlendirdiği örgütçükler de vardı, "gözlemci" niyetine Avrupalı gizli servis ajanları da.
Nasıl bir ilhamsa bu...
Avrupa'ya yön veren Almanya, işine geldiği zaman Ukrayna'da AB yanlılarını destekler, işine gelmediği zaman Türkiye'de AB karşıtlarını!
Bu tür eylemler "tek başkentli ülkelerde" çok daha kolay. Büyük meydanda toplaşıp meclise ve hükümet binasına yürüdüğün zaman işin yarısı bitiyor. Herşey topluca birkaç kilometrekarenin içinde.
Eh, kim dedi size İstanbul'la Ankara arasında ikilik yaratın diye? Taksim'den bakanlıklara yürüyemezsin, arada dört yüz kırk kilometre var.
O zaman, taşrada İstanbul'u kopyalamaya çalışırsın.
28 Nisan 1960 olaylarının hemen ertesi günü, Ankara'da da bir 29 Nisan olayı yarattığın gibi. Ardından parolalı eylemler gelir, 555 K... Beşinci ayın beşinci günü saat beşte Kızılay'da.
Bu sefer parola niyetine "ekim devrimi" falan uyduruldu, ekim ayında okullar açılınca yeniden hareketlenecekler, bu arada maçlarda da maraza çıkarılacaktı. (Galatasaray maçındaki rezillik Beşiktaş'a milyonlarca liraya patlayınca "stadyum eylemi" rafa kalktı, devrim konusunda da muhalif gazeteciler "çocuklar ekimde devrim yapacağız demediler ki canım, siz öyle anladınız" şeklinde yan çizdiler.)

Via: mansettv.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~lNy3E$4W2

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply