Femen jako symbol Francie

Rudá frygická čepice na hlavě, tato nezbytná součást oblečení, není pro aktivistky z Femen obvyklá. Dívky se proslavily svými protestními akcemi, kdy vystupují poloobnažené. Bojují proti prostituci a sexuálnímu obtěžování, proti pedofilii a za legalizaci jednopohlavních sňatků. V roce 1012 se snažily ve Francii zmařit mítink odpůrců nového zákona legalizujícího homosexuální rodiny. Tehdy také bylo toto hnutí zaregistrováno ve Francii a později se Inna Ševčenková dostala do TOP 20 žen roku podle verze časopisu Le Figaro, zdůraznil vědecký pracovník Ústavu Evropy RAV Sergej Fjodorov:

- Francie se vždycky snaží představit jako zem, která je velice znepokojena problémem lidských práv, snaží se být vždy v popředí a dokazovat své vedoucí postavení v těchto otázkách. Když ale budeme přihlížet ke všem výtržnickým kouskům hnutí, pak tu najdeme i určitý provokativní moment. Francii je zřejmě úplně jedno, jak bude toto rozhodnutí přijato v jiných zemích, mimo jiné i v Rusku.

Nový obraz Marianny vybral francouzský prezident z 15 uchazeček. O tom, že se vlastně stala jakousi tváří Francie, se sama Inna Ševčenková dozvěděla z médií. Pro ni to ale nebylo ničím víc, než příjemným překvapením:

- Zobrazení aktivistky Femen na národní poštovní známce Francie pokládáme za příjemný fakt pro nás a za plivnutí do tváře těm, kdo vystupují proti boji za práva žen. Jestli budeme pokračovat v protestech ve Francii? Ano, samozřejmě.

Mladí výtvarníci pracující s novou hrdinkou pokládají obraz ideové inspirátorky skandálních akcí za velice přitažlivý. Prezident Hollande práci schválil se slovy: “Mládež je prioritou mého prezidentství a tato známka je toho důkazem“. Vedoucí Centra francouzských výzkumů RAV Jurij Rubinskij má za to, že Hollandovo rozhodnutí není vůbec orientováno na mládež:

- Spojenci socialistů ve volbách a v parlamentu – Levicová fronta, komunisté a ekologové – mají k těmto hnutím velice blízko. Pozice vládnoucí většiny v zemi jsou nestabilní. Existují zjevné trhliny mezi vládní socialistickou stranou a krajně levicovým křídlem. Dokonce i v tom případě, že vláda jejich hesla nesdílí, pokládá za nezbytné dělat na jejich adresu určitá gesta.

Před téměř půl stoletím se francouzské úřady rozhodly, že dodají Marianně soudobé rysy. Modelem pro národní symbol stály nejslavnější a nejkrásnější ženy Francie. V různé době to byla Brigitte Bardotová, Mireille Mathieu, Catherine Deneuve a Laetitia Casta. V roce 2012 se této cti dostalo Sophii Marceau.

Via: czech.ruvr.ru


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~U0mJY$3cm

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply