FEMEN’den çıplak isyan okulu

Üstsüz eylemleriyle dünya çapında ün kazanan Ukraynalı FEMEN grubu ilk uluslararası çalışma merkezini Fransa'nın başkenti Paris'te açtı.

FEMEN okulu, kentin kuzeyindeki bir çöküntü mahallesi olan Goutte d'Or'da yer alan eski bir çamaşırhanede kuruldu. Emile Zola'nın romanlarında da yer alan bina 1953'te halk tiyatrosu olarak kullanılmıştı. Son zamanlarda apartmana dönüştürülmesi söz konusu olan eski bina arık FEMEN'in uluslararası eğitim kampı olarak işlev görecek.

FEMİNİST ASKERLER
Hedeflerini anlatmak için grubun önde gelen aktivistlerden Inna Shevcenko basın mensuplarının önüne çıktı. Fransız feministlerinden gelen davetle projeye başladıklarını anlatan Shevcenko, "eğitilecek aktivistlerin Fransa doğumlular olacağını açıkladı ve ekledi "ama onlar uluslararası feminist askerler olacak. Her ülkedeki kadınların FEMEN'e ihtiyacı var."

Klasik feminizmin artık işe yaramadığını belirten Inna Shevcenko, klasik feministler ile aynı düşünceleri paylaştıklarını ancak farklı biçimlerde mücadele ettiklerini belirtti.  •  
  •  
  •  
  •  

NEDEN SOYUNDUKLARINI AÇIKLADI
Shevcenko FEMEN'in düşüncelerini açıklarken, "biz barışçıl bir savaştan, barışçıl bir terörizmden bahsediyoruz. Elbiselerimizi çıkarıyoruz, böylece insanlar vücutlarımızdan başka silahımız olmadığını görüyor. Erkeklerin dünyasında bu savaşmak için güçlü bir yol. Erkek egemenliği altında yaşıyoruz ve bu da onları provake etmek, dikkatlerini çekmek için tek yol" şeklinde konuştu.

NEYİ HEDEF ALIYORLAR?
Çıplak eylemlerinin özgürlük ve kendi bedenlerinin yeniden sahiplenilmesi anlamına geldiğini vurgulayan Ukraynalı aktivist, eylemlerinin hedefinde üç küresel ataerkil yapının olduğunu belirtti: cinsel istismarcılar, diktatörler ve din...

FEMEN'in kurucularından Alexandra Shevchenko da, eylemelerinin arkasında bir ideolojinin yattığını ancak üstsüz olduklarında ve çok ses çıkardıklarında dikkate alındıklarını belirtti ve "insanlar çıplak olduğumuzu konuşuyor ancak aynı zamanda mesajlarımızı da dinliyor" dedi.

Via: focushaber.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~CwQ26$1h5

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply