Je FEMEN duchovním dílem muže? Dokumentární film o militantních feministkách nahoře bez, který byl promítán na festivalu v Benátkách, vyvolal proud rozhořčení. Jeho odhalení ale až příliš připomíná další z píárových fíglů. (Trailer)
To odhalení je zničující: V pozadí FEMENu, militantní feministické skupiny, která vede válku proti patriarchátu, tahá za nitky muž. A co hůř, chlap, který mladým ženám – než je vyšle na ulici k dalšímu polonahému protestu – hrubě nadává. To je v kostce obsah nového dokumentárního filmu, který ve světě vyvolal záplavu šokovaných, nahněvaných i škodolibých titulků.
Všichni, kdo nad oplzlou formou ukrajinského feminismu až dosud vrtěli hlavou, mohou pocítit zadostiučinění. Když mladé, atraktivní ženy chodí polonahé ulicemi, musí za tím být muž! Bylo to přece jasné hned od začátku! Další mají za to, že odhalení zničí feministkám důvěryhodnost. „Teď je třeba vše, co se týkalo FEMEN, od základů přehodnotit,“ zoufal si třeba německý deník Süddeutsche Zeitung.
Nicméně každý, kdo si myslí, že dokument konečně odhalil pravou tvář FEMEN, může být na omylu. Už jen proto, že mnohé otázky týkající se role údajného patriarchy hnutí, zůstávají bez odpovědi. A za druhé proto, že odhalení v dokumentu až příliš zapadá do reklamní filosofie FEMEN.
První dějství: Dokumentární film „Ukrajina není bordel“, který byl až dosud promítán jen na filmovém festivalu v Benátkách, ponechává jen malý prostor pro pochybnosti. Třicátník Viktor v něm přikazuje ženám, co mají dělat, a utahuje si z nich coby z amatérek. „Osobně vybírá nejhezčí holky, protože nejhezčí holky prodají víc novin... to on je FEMEN,“ prohlásila australská režisérka dokumentu Kitty Greenová pro britský The Independent.
Ke konci filmu se Greenová ptá Viktora, jestli FEMEN založil, aby ženám vyšel vstříc. „Možná ano, vycházelo to odkudsi z mého podvědomí,“ odpovídá. Není divu, že tato odpověď byla soustem pro novináře, kteří reagovali přívalem rozhořčených článků.
Oním mužem je Viktor Svjatskij, šestatřicetiletý politolog, který stejně jako zakladatelky FEMENu pochází z Chmelnyckého na západě Ukrajiny. Se skupinou pracuje už od jejího vzniku v roce 2008.
“Diktatura falu“
Ve skutečnosti ale skutečnost, že Svjatskij ve vesmíru FEMEN hraje důležitou roli, není žádný objev. Na Ukrajině se o něm často mluví jako o tom, kdo tahá za nitky. Když novináři chodili do nedávno vyklizeného sídla FEMEN v Kyjevě, byl to právě Svjatskij, kdo jim nejčastěji otevíral dveře. Působil v pozadí, spolu s Annou Huzolovou, samozvanou zakladatelkou FEMENu, která se protestů nahoře bez osobně neúčastní. O něm se přitom ale tiskové zprávy skupiny skoro nezmiňují, byť někdy vystupoval jako její „ideolog“ nebo „politický poradce“.
Sotva kdy veřejně hovořil jménem skupiny, ale zájem nyní vyvolává rozhovor, který s Annou Huzolovou v roce 2009 vedl jeden americký vědec. Ačkoli je to interview s Huzolovou, Svjatskij se do něj brzy vloží a zakrátko už mluví jen on -- vydává se überfeministu, diskutuje o „diktatuře falu“ nebo o tom, proč je aktivismus sexy.
Je zřejmé, že se představitelky FEMENu snažily Svjatského roli v celém procesu minimalizovat, ne-li úplně zakrýt. A třeba německé aktivistky FEMENu z Hamburku a Berlína o jeho roli očividně neměly ani potuchy. Pro ně to byl jen „administrativní pracovník v Kyjevě“. Film ještě neviděly, ale jedna z nich, Zana Ramadaniová, prohlásila: „Znám své sestry. Žádná z nich by se nenechala využít jako loutka.“
Plánovaný skandál?
Nicméně, existují náznaky, že odhalení Svjatského nepřišlo jen tak z čistého nebe, jak se tvrdí v médiích. Už trailer filmu totiž avizuje velké odhalení a ukazuje muže v králičí masce, kterou si ve filmu sundá. FEMEN už dlouho prokazují, že s médii to umějí. Neuplynulo ani 24 hodin po prvním promítání – a zde začíná dějství druhé – jedna z vůdkyň skupiny, Inna Ševčenková, odpovídá na pro britský The Guardian. Svjatskij podle ní „není zakladatelem FEMEN, ani tvůrcem topless strategie a ideologie“. Připustila ale, že širší společenský patriarchát, v jehož kontextu FEMEN vzniklo, umožnil, že Svjatskij mohl převzít kontrolu nad ukrajinským křídlem hnutí. „On je zosobněný sexismus, mužská dominance i útlak ženy.“
V tomto ohledu by odhalení ve filmu mohlo být považováno za důkaz síly patriarchátu -- ale i síly žen z FEMENu. Odhalení totiž účinně odůvodňuje jejich boj: Patriarchát lze překonat. Titulky typu „Vzpoura pokorných“ (jakým příběh nadepsal Süddeutche Zeitung), naznačují, že pokud vše byl jen dokonale promyšlený reklamní tah, měl úspěch.
Samozřejmě, že stále zůstávají rozpory a nezodpovězené otázky. Už jen to, že Svjatského role byla tajena, poškozuje důvěryhodnost skupiny. Rovněž zůstává nejasné, zda, jak a kdy se od něj FEMEN skutečně distancovaly (na tuto otázku Der Spiegel Online nedostal odpověď). Koncem července skupina ale oznámila, že „politolog FEMENu Viktor Svjatskij“ byl surově zbit krátce před plánovanou návštěvou Vladimira Putina.
Podobné rozpory ale byly s FEMEN spjaty vždy a pokaždé polarizovaly veřejnost. Kritikům FEMENu se nyní potvrdila jejich nejhorší podezření. Jejich stoupenci naopak ve filmu nacházejí silný příběh o emancipaci. Z hlediska narativu FEMENu to ale znamená jediné: je čas na další akt.
Trailer k dokumentu „Ukrajina není bordel“:
-
....jisté je, média patří mužům. V té svojí mediální bídě dneška muži hledají témata, k využití a zneužití, prstíčkem hrabou. A možná to rovnou nazvěme "vykrádáním". Nezaujmeš, neprodáš, vypadneš, zchudneš... nemusím snad nikomu naznačovat, že v médiích jde dnes opravdu jenom o peníze... a ukazuje se, že vydělat se dá především na lidské hlouposti...a to do té míry, že média jsou dnes duševnímu zdraví dokonce nebezpečná ... a že všichni mediální koně prostě musejí rezignovat na svůj rozum... a že všichni mediální koně musejí hlavně rezignovat na svoje svědomí... aby snad prostě, chudáci, nezchudli 🙂 aby snad šéf nezchudl... a když už i veřejnoprávní média jsou straničtí byznys koně 🙂 tak... prostě... v médiích... ...není co řešit....
Via: literarky.cz
Short link: Copy - http://whoel.se/~lW54j$4E4