П’ятеро напівоголених молодих жінок вилізли на дзвіницю Собору Святої Софії у Києві. Ця церква, побудована в 11-му столітті, є одним з найсвятіших місць для християн Східної Європи. Дівчата задзвонили у дзвони Софії та вивісили хоругву з написом "STOP". Так активістки організації FEMEN протестували проти законопроекту про заборону абортів.
Втім, киян подібними акціями вже не здивуєш. Жінки з FEMEN влаштовують видовищні протести в Україні вже четвертий рік поспіль.
Молоді напівоголені жінки з руху FEMEN перетворюються на такий самий символ України за кордоном, як переможниця Євробачення Руслана чи брати-боксери Клички. За менш ніж чотири роки своєї діяльності організація FEMEN значно розширила географію топлес-протесту і побував в таких консервативних країнах як Туреччина чи таких авторитарно-закритих як Білорусь. На черзі, кажуть самі дівчата, решта континентів.
"Я думаю, що скоро FEMEN буде з’являтися не лише в європейських країнах, а ми будемо також в Японії, Китаї, Бразилії, Америці, Австралії, Африці. Ми будемо намагатися розповсюджувати нашу ідею, нашу жіночу думку у всіх темах і у всіх кутках світу", - розповідає одна з активісток Інна Шевченко.
Атаки на патріархат
Кожну свою акцію FEMEN проводить, щоб привернути увагу до якоїсь проблеми. Якщо спочатку вони були українськими, то зараз стали міжнародними і необмеженими в тематиці. Наприклад, 8-го березня, у жіночий день, учасниці руху в турецькому Стамбулі влаштували акцію солідарності з жінками, які пережили напади з застосуванням сірчаної кислоти. Оголені тіла активісток були вкриті фарбою, а її плями нагадували шрами як після кислотних опіків.
Акції FEMEN, які вони називають "атаками", завжди видовищні - і не лише за рахунок оголених тіл. В їхньому арсеналі розфарбовані тіла та плакати з промовистими назвами на кшталт "Оголена правда" чи "Я – жінка, а не об’єкт". До речі, учасниці організації сміливо оголюються не лише влітку, але і у розпал зими. Нерідко їх можна побачити напівоголеними, але у віночках – традиційному народному жіночому уборі в Україні.
"Ми вважаємо, що класичний фемінізм, тривіальний фемінізм, який 50 років тому, дійсно, був такою важливою новою кров’ю у розвитку суспільства, сьогодні вже виглядає як старенька і хвора бабуся, яка ні на що нездатна. Тому потрібна нова кров, і такою новою кров’ю ми називаємо жіночий рух FEMEN"
Інна Шевченко, FEMEN
Самі активістки кажуть, що прагнуть донести світові "жіночу думку" з найактуальніших питань.
"Ми обираємо для себе гарячі теми, які є на слуху, теми, які дуже важливі для суспільства, і ми намагаємося завжди показати світу, що є жіноча думка. Ми намагаємось "спамити" жіночою думкою світ", - пояснює Інна Шевченко.
Але ціль, в яку мають влучити атаки, завжди лишається тією самою - патріархат в усіх його проявах.
"Такими проявами ми називаємо церкву, політику, і саме тому ми атакуємо всі прояви патріархату, коли ми бачимо якусь конкретну несправедливість проти жінок, дітей, загалом суспільства. І ми атакуємо всіх, починаючи з тиранів, диктаторів, як Путін і Лукашенко, і закінчуючи якимись смішними політичними клоунами, як Берлусконі", - додає активістка.
У доробку FEMEN чимало акцій у різний спосіб пов’язаних з Чемпіонатом Європи з футболу, який цього року пройде в Україні та Польщі. Одне з ключових повідомлень: "Україна – не бордель!", з яким вони протестують проти секс-туризму та легалізації проституції. Ці теми учасниці руху називають найважливішими для себе і обіцяють не відступатися і не кидати їх.
Творча робота
У русі зараз близько 40 топлес-активісток, а також приблизно 300 учасниць, які допомагають в організації протестів, малюють, шиють, пишуть тексти. Крім того, кажуть у FEMEN, у них вже є послідовниці та прихильниці за межами України, які долучаються до топлес-акцій українок, або влаштовують власні.
"Таких активісток у нас по Європі до 50-и жінок різного віку. У Франції у нас є 15 топлес-активісток, які живуть в цій країні, але походять ці жінки з мусульманського світу. Тобто, вони емігрували з мусульманських країн і зараз ведуть боротьбу проти законів шаріату під ім’ям FEMEN, і ми їм в цьому допомагаємо. У нас є активістки в Америці, в Нью-Йорку. У нас є активістки в Швейцарії, в Італії, в Болгарії, в Голландії і в Тунісі", - розповіла ВВС Україна учасниця FEMEN Інна Шевченко.
Акції FEMEN регулярно закінчуються арештами: так відбувається в Україні, так було в Туреччині та Росії. Найдраматичніша історія сталася в Білорусі, де наприкінці 2011 року жінки влаштували протест під будинком КДБ в Мінську. Після цього, за їхніми словами, їх добу утримували невідомі чоловіки, погрожуючи сексуальним та фізичним насильством. З Білорусі учасниці руху повернулися з обстриженим та вимазаним зеленкою волоссям.
FEMEN і фемінізм
Учасниці FEMEN не відкидають паралелі з древніми амазонками, але свою оголеність називають символом свободи. "Оголена жінка – вільна жінка", - такий напис можна побачити на плакатах з їхніх акцій.
Учасниці руху називають його феміністичною організацією нового типу.
"Ми вважаємо себе феміністками, але ми представляємо новий фемінізм – фемінізм у дії. Ми вважаємо, що класичний, тривіальний фемінізм, який 50 років тому, дійсно, був такою важливою новою кров’ю у розвитку суспільства, сьогодні вже виглядає як старенька і хвора бабуся, яка ні на що нездатна. Тому потрібна нова кров, і нею ми називаємо жіночий рух FEMEN", - каже Інна Шевченко.
Феміністка та експертка Гендерного інформаційно-аналітичного центру "Крона" з Харкова Марія Дмитрієва порівнює FEMEN з організацією PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), яка бореться за етичне ставлення до тварин і використовує для цього шокуючи фотографії, де в ролі тварин виступають оголені жінки. PETA зазнає гострої критики з боку "братніх організацій", а її діяльність нерідко порівнюють з екотероризмом.
Бджоли проти меду
Марія Дмитрієва каже, що попри актуальність багатьох тем, яких торкаються учасниці FEMEN, форма їхнього протесту не сприяє громадській дискусії, а протести проти легалізації проституції у їхньому виконанні сприймаються на рівні "бджоли проти меду". Дослідниця називає це "грою за правилами патріархату", де саме повідомлення суперечить формі.
"Чи люди за грудьми прочитують основне повідомлення?", - запитує інший соціолог, дослідниця тендерних питань Тамара Марценюк . І додає, що популярність руху ще раз доводить: "В українському суспільстві жінка сприймається як красивий об’єкт в першу чергу, а вже пізніше - як політичний об’єкт".
Пані Марценюк каже, що в Україні бракує так званого "низового активізму, вуличних протестів, зокрема, на тематику прав жінок", і FEMEN успішно заповнили цю нішу. Соціолог називає діяльність руху "перфомативним активізмом" та порівнює з російською групою Pussy Riot або з французькою La Barbe.
Українські соціологи критикують вибір тем для акцій FEMEN. Марія Дмитрієва каже, що вони є нерозбірливими і їм байдуже, проти чого протестувати, а Тамара Марценюк говорить про "брак цілісної мети".
Вона також припускає, що в нинішньому вигляді FEMEN інтерес до них після чемпіонату Європи з футболу 2012 впаде.
"Чи люди за грудьми прочитують основне повідомлення?"
Тамара Марценюк, соціолог
"Якщо FEMEN не переглянуть своє ставлення до питань співпраці та комунікації задля вироблення спільних стратегій боротьби за права жінок, після Євро 2012 (як знакової події для їхнього міжнародних турне) вони можуть "видихнутися" стосовно свіжості тематики. Плюс надто часті появи у медіа набридають глядачам", - каже Тамара Марценюк.
Разюче протилежно оцінюють діяльність FEMEN користувачі інтернету: одні говорять про актуальність піднятих проблем, а інші – про розміри оголених грудей.
Хто оплачує?
Питання про те, хто фінансує рух, цікавить в Україні багатьох: у грудні 2011 Google.ua оприлюднив топ-3 пошукові запити з фразою "хто фінансує", і очолювала цей перелік саме організація FEMEN.
Найбільшою статтею прибутку у FEMEN називають продажі власних сувенірів через інтернет-сторінку Клацнути
FEMENSHOP.com. Там можна придбати, наприклад, Клацнути
плакат з реальним відбитком грудей однієї з активісток. До плакату, який коштує 70 американських доларів, додають фотозвіт про його створення.
У своїх попередніх інтерв'ю учасниці руху розповідали, що їх фінансує опікунська рада, до якої входили 15 осіб. Серед її членів називали керівника "КР-медіа" Джеда Сандена, DJ Hell з Німеччини, а також німецького мільйонера Гельмута Гаєра. Втім, зараз, як розповіла ВВС Україна активістка Інна Шевченко, ради як такої вже немає, є значна кількість добровільних спонсорів в Україні та за її межами, які жертвують різні суми.
"Це і студенти, і продавці, які працюють у супермаркетах, і бізнесмени. ... Це різні люди, і деяких ми навіть не знаємо. Вони просто нам пишуть, що хочуть нам допомагати, і присилають 20-30 євро, іноді більше", - каже пані Шевченко. Реквізити рахунку FEMEN опублікував на своєму блозі.
Інна Шевченко розповідає також, що нещодавно в руху з'явився новий меценат - з Туреччини:
"Для нас було дуже дивно, що це громадянин Туреччини, яку ми як активістки FEMEN дуже часто атакували з приводу того, що саме громадяни Туреччини є найчастішими гостями з секс-туризму в Україні. І один громадянин Туреччини, чоловік, виявив бажання допомагати FEMEN, а він має можливість друкувати футболки та нижню білизну з логотипами".
Via: bbc.co.uk
Short link: Copy - http://whoel.se/~gOZab$qX