Včera Ukrajinky, dnes desetitisíce
Obnaženou hrudí se včera aktivistky ukrajinské feministické organizace Femen v Moskvě připojily k protestům ruské opozice proti výsledkům parlamentních voleb. Dnes by měly vyjít do ulic (i za podpory KPRF) desetitisíce lidí.
Nehledě na chlad, tři blondýnky s květy ve vlasech shodily ze sebe teplé bundy, vysvlékly se do pasu a vyrukovaly s transparenty »Bože, vyžeň cara« před chrám Krista Spasitele. Ještě dříve si dívky namalovaly na tělo pravoslavné kříže a heslo z transparentů zpívaly na melodii »Bože, cara chraň!«. V rozhlasu vysvětlovaly, že přijely do Moskvy, aby »vyjádřily solidaritu s ruskou opozicí«.
Ochranka chrámu se asi po půlhodině pokusila dívky zahalit, ale demonstrantky podle svědků kladly tak činorodý odpor, že nezbylo než přivolat policii; pak se Ukrajinky rychle oblékly a odjely metrem.
Aktivistky Femen podobná představení už dříve uspořádaly na protest proti sexuální turistice při fotbalovém mistrovství Evropy, proti uvěznění ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové či proti politice Vatikánu. Úřady sice podivuhodnou organizaci, vzniklou zhruba před třemi lety, dosud nezaregistrovaly, nicméně na internetu už shromáždila skupinu 15 000 fanoušků.
Na tento víkend chystá ruská opozice nebývalé protesty proti úředním výsledkům parlamentních voleb z minulé neděle. Kromě Moskvy a Petrohradu se do vlny protestů mají zapojit i desítky dalších měst, které dosud stály stranou. Celkem by - podle odhadů v sociálních sítích - mohlo demonstrovat na 100 000 Rusů.
Spory v opozičním táboře však vyvolalo, že v Moskvě část odpůrců režimu souhlasila s návrhem radnice přenést sobotní demonstraci dál od Kremlu, na druhou stranu řeky, výměnou za povolení účasti až 30 000 lidí namísto původních 300.
Zrada či rozum?
Účast na demonstraci mezitím přislíbilo 33 000 uživatelů sociálních sítí a číslo stále roste. Ale přinejmenším stoupenci jednoho z nejčastěji zatýkaných opozičních politiků Eduarda Limonova dohodu s radnicí zatracují jako »zradu«, odmítají »nechat se zahnat do ghetta« a chtějí přijít protestovat ke Kremlu, ačkoliv policie varuje, že proti nepovoleným demonstracím zasáhne.
Média vybízejí Moskvany »nepodlehnout provokacím« a jít jen na povolenou demonstraci, kde předáci protirežimních stran hodlají požadovat zrušení výsledků nedělních voleb, odvolání šéfa ústřední volební komise, prošetření volebních podvodů, okamžité osvobození zatčených demonstrantů a vypsání nových voleb.
K protestům se pomalu začínají přidávat i představitelé parlamentní opozice, která podle politologa Dmitrije Oreškina vycítila, že režim slábne a obává se, aby iniciativa nepřešla do rukou »nesystémové opozice«… »Druhé kolo voleb«, překřtil protesty list Kommersant. »Úřady podceňují změny ve vědomí společnosti, a to se může zvrhnout v katastrofu, jak pro režim, tak pro společnost,« upozornil.
Chcete-li se více dozvědět o tzv. pražském obratu v souvislosti s najasnostmi kolem voleb, přečtěte si to v dovětku tohoto článku na straně 7 buď v tištěné podobě na stáncích, nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.
(rj, čtk)
10. 12. 2011(rj, čtk)
Čtenářské hodnocení
Doporučili byste tento článek ostatním?
(1 - určitě ne | 4 - nevím | 7 - určitě ano)
Hodnocení: 4.7, celkem 14 hlasů.
Via: halonoviny.cz
Short link: Copy - http://whoel.se/~B4X3c$Fm