19-letniej Tunezyjce grozi ukamienowanie za pokazanie piersi

Jak podaje "Rzeczpospolita", o sytuacji Tunezyjki poinformowała Inna Szewczenko - liderka "Femenu": "Amina i ja byłyśmy w stałym kontakcie telefonicznym. Cztery dni temu telefon Aminy zamilkł, a jej strona na Facebooku zniknęła. Straciłam wszelkie możliwości kontaktu z nią."

W tunezyjskiej gazecie "Kapitalis" znalazła się wypowiedź islamskiego kaznodziei, Almi Adela, stojącego na czele Komisji Wspierającej Cnotę: "Zgodnie z prawem Sharia młoda kobieta powinna zostać ukarana od 80 do 100 batami, jednak z uwagi na powagę swojego przewinienia, zasługuje na ukamienowanie przez śmierć". Adel dodał także, że postępek Aminy może posłużyć jako przykład dla innych kobiet i spowodować epidemię podobnych manifestów w całej Tunezji. "Życzę jej, by dostąpiła uzdrowienia" - kończy swą wypowiedź kaznodzieja.

Według lokalnych mediów aktywistce grozi według prawa kara do dwóch lat więzienia oraz grzywna w wysokości od 100 do 1000 dinarów (czyli równowartość ok. 400 funtów).

Według International Business Times na tunezyjski profil "Femenu" włamali się hakerzy, zamieszczając w miejsce innych zdjęć i wypowiedzi, cytaty z Koranu oraz groźby kierowane do sympatyków ruchu. Jeden z nich mówił: "Ta strona została zbanowana i z woli Boga rozpustne czyny znikną na zawsze z Tunezji". Niedługo potem profil został zawieszony.

Tymczasem międzynarodowe środowisko działaczy, w tym członkinie "Femenu" i Richard Dawkins, apelują o nagłaśnianie przypadku Aminy i planują uczynienie 4 kwietnia 2013 dniem walki o jej uwolnienie. Petycję w tej sprawie podpisało już 15 600 osób.

Na razie nie udało się nawiązać żadnego kontaktu z Aminą.

(mtr/sr), kobieta.wp.pl

(fot. www.huffingtonpost.co.uk)

POLECAMY:

Obrzezanie kobiet. Te rany nigdy się nie wyleczą

Zmuszają 12-latki do małżeństw

Surogatka nie zgodziła się na aborcję płodu z wadami rozwojowymi

Open all references in tabs: [1 - 3]

Via: kobieta.wp.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~RFBkR$2Sx

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply