Aktivistky se v Paříži svlékly za tuniskou kolegyni a spálily vlajku

Paříž – Proti omezování práv žen v muslimských zemích protestovaly tři polonahé feministky z hnutí Femen u pařížské velké mešity. Demonstrativně spálily vlajku salafismu, ochranka mešity a někteří přítomní muslimové je odehnali kopanci a házením předmětů.

Protest feministek z hnutí Femen u pařížské velké mešity

Trojice mladých žen, které byly v tradici hnutí Femen do půli těla nahé, nejprve u mešity v centru Paříže rozvinula černou vlajku salafistů a pak ji zapálila. Ženy, z nichž dvě byly Francouzky a jedna Tunisanka, měly na svých obnažených tělech nápisy "svoboda pro ženy", "trhněte si s vaší morálkou" a "arabské ženy proti islamistům". Vyjadřovaly také podporu Tunisance Amině Tylerové, které islámští radikálové pohrozili smrtí poté, co se nechala vyfotografovat s obnaženými ňadry.

"Chceme odsoudit islámský extremismus. Terčem byla velká mešita, protože je symbolickým místem muslimské víry," vysvětlila jiná představitelka hnutí, která přihlížela několikaminutové akci svých tří kolegyň. "Chceme také vyjádřit solidaritu s tuniskou aktivistkou Aminou, které salafisté pohrozili ukamenováním." Amina Tylerová vyvolala v Tunisku skandál v polovině března. Zveřejnila tehdy na internetu fotografie, na nichž má obnažené poprsí a přes něj například nápis "moje tělo patří mně, nepředstavuje ničí čest" či "trhněte si s vaší morálkou". V zemi se tak vystavila stíhání a až šestiměsíčnímu vězení. Salafisté vyzvali k jejímu zabití ukamenováním.

Protest Aminy TylerovéHnutí Femen vzniklo jako uskupení ukrajinských feministek. Postupně získalo mezinárodní rozměr a teď sídlí v Paříži. Od roku 2010 upoutalo zájem médií v různých zemích světa svými činy, při nichž jejich aktivistky s obnaženými ňadry odsuzují především sexismus, homofobii, prostituci a náboženství.

  • Vytisknout
  • Poslat e-mailem
  • Chyba v článku

Open all references in tabs: [1 - 10]

Via: ceskatelevize.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Eg8FB$2Vn

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply