Aktywistka Femenu zniszczyła woskową figurę Putina. Usłyszała …


Bigger

femen.org

Ukraińska aktywistka Femenu została skazana na grzywnę w wysokości ponad sześciu tysięcy euro za zniszczenie woskowej figury Władymira Putina oraz ekshibicjonizm w paryskim muzeum.

26-letnia Iana Zdanowa jest z pochodzenia Ukrainką, ale po otrzymaniu azylu politycznego mieszka we Francji. Jako pierwsza aktywistka Femenu została skazana we Francji za obnażanie się w miejscu publicznym.

W czerwcu tego roku Zdanowa weszła do muzeum figur woskowych i dźgnęła kilkakrotnie figurę prezydenta Rosji Władymira Putina kołkiem, wykrzykując „Putin dyktator”. Aktywistka miała rozpiętą koszulę a na jej piersiach widniał napis „Zabić Putina”.

Ukrainka otrzymała 1500 euro grzywny ze ekshibicjonizm, 3004 euro za szkody materialne, 1000 euro za uszczerbek moralny i 500 euro opłat prawnych.

- To bardzo dziwnie, to chyba jakiś żart – powiedziała po ogłoszeniu wyroku Zdanowa. – To pierwszy przypadek, w którym zostałyśmy skazane za ekshibicjonizm. To nasz sposób protestów, robiłam tak na Ukrainie, w Turcji i tutaj po raz pierwszy – dodała.

Marie Dose, prawnik aktywistki, zapowiedziała złożenie odwołania, a także zgłoszenie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jeśli będzie to koniecznie. – W dzisiejszym świecie, gdzie podtekst seksualny obecny jest na każdym kroku, skazywanie za polityczny przekaz w takiej formie jest niedorzecznością – dodała.

Głowa woskowej figury Putina w wyniku ataku popękała, jednak od tamtego czasu została już naprawiona.

Femen jest kobiecym ruchem feministycznym utworzonym na Ukrainie w 2008 roku. Ruch sprzeciwia się takim zagadnieniom jak prostytucja, przemoc wobec kobiet, a także walczy z naruszeniem praw obywatelskich. Według Marie Dose, wyrok za ekshibicjonizm jaki zapadł we Francji jest precedensem, który ograniczy Femen w protestach, które przejawiają się obnażaniem piersi.

Via: rp.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Mcz1U$5Sn

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply