Amina Tunus’a "Özgürlüğü" Bulaştırdı

Tunus’ta Amina (19) isimli Femen aktivistine destek için 4 Nisan uluslararası eylem günü ilan edildi.

Tunus’ta Adel Almi isimli dini liderin, çıplak protesto fotoğraflarına yönelik “bulaşıcı bir hal alabilir ve diğer kadınlar arasında da yayılabilir” diyerek Amina’nın recm edilmesi gerektiği söylemesi üzerine düzenlenen imza kampanyasının yanı sıra, “Amina hepimizi temsil ediyor” başlığıyla düzenlenecek uluslararası eylem gününde, sosyal medyada Amina’nın durumu gündeme getirilecek, dünya çapında aktivistler Amina’nınki gibi üstsüz fotoğraflarını paylaşacak.

Bu sırada Tunusia Live’a konuşan avukatı Bouchra Bel Haj Hmida, Amina’nın kaybolduğu ya da psikiyatri kliniğine yatırıldığı iddialarını yalanladı. 

Tunus’ta tanınan bir kadın hakları savunucusu olan Bel Haj Hmida, Amina hakkında resmi bir suçlama olmadığını, eğer “genel ahlaka aykırılık“ suçundan bir dava açılırsa altı ay hapis cezası alabileceğini, Tunus Ceza Yasası’nda bu tür suçlamalarla ilgili hükümlerin çok sübjektif verildiğini belirtti.

Amina: Tunuslu kadınlar uyanmalı

Ettounsiya TV’ye konuşan Amina, Temmuz ayında Femen’in bir fotoğrafını gördüğünü ve mesajlarının radikalliğinin ok ilgisini çektiğini söyledi. Bunun üzerine Skype aracılığıyla Femen’le iletişime geçen Amina, “Eğer bu sloganı bir tişörte yazsaydım hiçbir etkisi olmayacaktı. Bu şekilde mesajımın okunmasını istedim. Bir kadının bedeni abbasının, kocasının ya da erkek kardeşlerinin değildir“ dedi.

Ölüm tehditleri aldığını belirten Amina, “Ama başıma gelebileceklerin, birçok kadının her gün yaşadıklarından daha kötü olacağını sanmıyorum“ dedi.Tunuslu kadınların artık uyanması ve nasıl bir baskı altında yaşadıklarını farketmeleri gerektiğini belirtti.

Amina’nın aldığı ölüm tehditlerine karşı başlatılan imza kampanyasına 98 bin kişi katıldı.

Ne olmuştu?

Amina, Femen hareketini Tunus’ta başlatmak için vücuduna “Bedenim benimdir, kimsenin ahlakı değil” ve “Ahlakınız batsın” yazarak çektirdiği çıplak fotoğrafları 11 Mart’ta Facebook’a yüklemesinin ardından, muhafazakar İslamcılar tarafından tepki görmüştü.

Fotoğrafların yaygınlaşmasının ardından Reform Farkındalığı Denreği isimli dini örgütün lideri Adel Almi, “(Amina’nın) Davranışını bulaşıcı bir hal alabilir ve diğer kadınlara da böyle fikirler verebilir. Dolayısıyla izole edilmesi gerekir. Her halükarda onun iyileşmesini diliyorum” demiş, kadının 80-100 kere kırbaçlanmayı ve recm edilmeyi hakettiğini söylemişti. Ayrıca Femen’in Tunus Facebook sayfası hacklenerek “Bu sayfa Allah’ın rızasıyla hacklenmiştir. Bu ahlaksızlık Tunus’tan silinecek” yazısı konulmuştu. (ÇT)

* Bu haberi tunisia-live.net, freethoughtsblogs.com ve kapitalis.com sitelerinden derledik.

Via: bianet.org


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Hb6fS$2TX

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply