Avrupa’da 1 Mayıs

Avrupa'nın muhtelif kentlerinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla gösteriler ve kutlamalar yapıldı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de binlerce şahıs, Hackische Höfe meydanından tarihi Brandenburg kapısına kadar yürüdü. Almanya Sendikalar Birliği (DGB) tarafından düzenlenen yürüyüşe katılanlar kiralık işçi çalıştırılmasına nihai verilmesi, asgari ücret konusunda istisnaların getirilmemesi ve adil çalışma şartlarının oluşturulmasını talep eden pankartlar taşıdı.

Brandenburg Kapısı önünde hazırlanan alanda ise kutlamalar düzenlendi. DGB Başkanı Reiner Hoffmann, burada yaptığı konuşmada, dijitalleşme, küreselleşme ve demografik gelişmeden ötürü dünyadaki çalışma koşullarının değiştiğini belirterek, Amerika Birleşik Devletleri ABD ile AB (Avrupa Birliği AB) arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşmasının imzalanmasına karşı çıktıklarını söyledi.

Olaysız devam eden etkinlikte akşama kadar müzik gösterileri yapılacak.

Öte yandan, Thüringen eyaletinin Weimar kentinde düzenlenen 1 Mayıs gösterisine katılanlar aşırı sağcıların saldırısına uğradı. Weimar şehir yönetiminden yapılan açıklamada, Sosyal Demokrat Parti Federal Meclis Üyesi Carsten Schneider'in konuşması sırasında aşırı sağcıların göstericilere saldırdığı ve zorla mikrofonu alarak aşırı sağcı sloganlar attığı ifade edildi.

Thüringen polisinden yapılan açıklamada da olayda dört kişinin yaralandığı, 29 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Almanya'da başta Bremen, Essen ve Münih olmak üzere çok sayıda şehir de kutlamalara sahne oldu.

Fransa

Fransa'da 1 Mayıs kutlamaları her sene olduğu gibi aşırı sağ parti Ulusal Cephe tarafından Ankara Paris'te düzenlenen ülkenin milli kahramanı Jeanne d'Arc'ı anma töreniyle başladı. Kutlamalarda kadın aktivist grubu Femen üyeleri, Hitler'in selamına gönderme yaparak, ''Heil Le Pen'' yazılı pankartla protesto eylemi gerçekleştirdi. Eylem nedeniyle parti lideri Marine Le Pen törendeki konuşmasına bir süre fasıla vermek zorunda kaldı.

Fransa'daki muhtelif işçi sendikaları ise 1 Mayıs'ı Paris'teki Republique meydanında düzenlenen etkinliklerle kutladı. Gösterilerde 1 Mayıs'ın simgesi olan müge çiçeği dağıtıldı. Yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı gösteri sonrasında sendika üyeleri Nation meydanına kadar yürüdü.

İspanya

2008 yılından bu yana ekonomik krizle mücadele eden İspanya'da düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde ise hedef gene hükümetin uyguladığı kemer sıkma politikaları oldu.

İşçi sendikaları İspanya'da 80 kentte gösteri düzenlerken, ülkenin iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT en büyük gösteriyi her sene olduğu gibi gene Ankara Madrid'de yaptı. Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi ve komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) partilerinin de destek verdiği gösteride, hükümetin ekonomik krizden ötürü nihai senelerde bilhassa sıhhat ve eğitim alanlarında yaptığı kesintiler eleştirildi. "Güçlü Demokrasi", "Grev hakkı", "Kaliteli hayat hakkı", "Kesintilere nihai" yazılı pankartların taşındığı gösteri olaysız geçti.

Sendika liderleri, düzenledikleri basın toplantısında, kemer sıkma politikalarının bitmesini talep etti ve "İşsizlik oranı yüzde 24 ve her 10 işsizden 6'sı uzun süredir işsiz. Gençlerin yüzde 52'si işsiz. Kaliteli ve işçi haklarını tanıyan iş, onurlu ücret ve hakların geri verildiği toplu iş sözleşmeleri istiyoruz" dedi.

İngiltere

İngiltere'nin başkenti Londra'da Clerkenwell bölgesinde toplanan çok sayıda şahıs pankart ve bayraklarla Trafalgar meydanına yürüdü.

Ülkenin farklı bölgelerinden binlerce halk ve hususi sektör çalışanı, işçi sendikaları üyeleri ve sivil cemiyet temsilcileri, öğrenciler ve emekliler 7 Mayıs'ta yapılacak umumi seçim öncesinde koalisyon hükümetinin iktisat politikalarını protesto etti.

Polisin emniyet önlemleri aldığı meydanda düzenlenen etkinliklere çok sayıda Türk de katıldı.

Portekiz

Portekiz'de 1 Mayıs'ta TAP Havayolları pilotlarının grevi öne çıktı. Hükümetin TAP'ı özelleştirme girişimlerine karşı 10 günlük grev kararı alan ve bugün greve başlayan pilotlar sendikası, "Karşılığı olmayan özelleştirmelere boyun eğmeyeceğiz. Yaklaşık sayısını bin olan TAP pilotlarının yüzde 90'ı greve katılacak" açıklamasını yaptı.

Grevden ötürü bu sabahki 73 uçuştan 21'i iptal edildi. Grevin şirkete vereceği zararın 70 milyon avro olacağı iddia edilirken, Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, Portekiz Sivil Havacılık Sendikasını suçlayarak, bir an evvel greve nihai verilmesi çağrısını yaptı.

Yunanistan

Yunanistan'ın başkenti Atina'da ise ekonomik krizde işçi ve memur haklarına getirilen kısıtlamalar protesto edildi. Yunanistan İşçi Konfederasyonu ve Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu'nun çağrısıyla Klaftmonos meydanından parlamento binasının da bulunduğu Sintagma meydanına yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in yanı sıra birçok bakan katıldı.

Yunanistan Komünist Partisi'nin Mücadeleci İşçi Kolları Birliği üyeleri de meydandan ayrı bir gösteri yaptı. Kamu ve hususi sektör çalışanları, başta Selanik olmak üzere birçok kentte de kemer sıkma politikalarını protesto eden yürüyüşler düzenledi.

Bu arada, toplu taşıma araçlarında çalışanların iş durdurma eylemlerinin yanı sıra deniz ve liman çalışanları da 24 saatlik greve gitti.

Avusturya
Avusturya'nın başkenti Viyana'da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) tarafından düzenlenen "1 Mayıs İşçi Bayramı" etkinliklerine yaklaşık 100 bin şahıs katıldı.

Seçim kampanyasına dönüştürülen etkinlikte konuşan SPÖ Genel Başkanı ve Başbakan Werner Faymann, geçen sene 1 Mayıs'ta yaptığı konuşmada zenginlere yönelik vergilerin artırılacağı sözü verdiğini hatırlatarak, bu sözünü yerine getirdiğini söyledi. Faymann, iktisat, eğitim, sıhhat ve entegrasyon politikalarında mühim adımlar attıklarını vurguladı.

Hollanda

Hollanda'nın Amsterdam ve Lahey şehirlerinde düzenlenen etkinliklerde ise toplu sözleşme görüşmelerinde istedikleri sonucu alamayan polisler de gösteri düzenledi. Sirenlerle gösterilere katılan polisler, Güvenlik ve Adalet Bakanı Ard van söyler Steur'e topladıkları 12 bin imzayı sundu.

Polislerin başka çalışanlar gibi gösteri hakları bulunduğunu belirten Ard van söyler Steur, problemin acil bir şekilde çözülmesini arzuladıklarını ifade etti. Uzun zamandır fiil yapan polis sendikaları, çalışma şartlarının iyileştirilmesini ve maaşlarına zam talep ediyor.

Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun Amsterdam'da düzenlediği etkinliğe ise çok sayıda işçi katıldı.

1 Mayıs kutlamaları kapsamında akşam da Rotterdam kentinde tebrik yapılması planlanıyor.

Bulgaristan

Bulgaristan'ı 1989 yılına dek 45 sene yöneten eski Komünist Partisi'nin devamı olan ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi ve Sol Bulgaristan adlı koalisyon ortakları Ankara Sofya'da gösteri yaptı.

Özellikle ilerlemiş yaşlardaki yüzlerce Sofyalı, şehir merkezindeki parlamento binası önünde toplanarak, yakındaki "Borisova Gradina" belde parkına kadar yürüdü. Bulgaristan, Rusya ve eski Sovyetler Birliği bayrakları taşıyan göstericiler, burada düzenlenen mitinge katıldı. Konuşmaların ardından göstericiler kamu müziği eşliğinde dans etti.

Kaynak:Yenişafak İnternet Yayını

Via: ajans34.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~t9YcL$63o

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply