Balçiçek İlter hem Ardıç’a hem Sabah’a çaktı!


GAZETECİLER.COM - Sabah yazarı Engin Ardıç'ın Ukraynalı feminist grup FEMEN üzerinden kadınları ve sosyalistleri aşağıladığı dünkü yazısına Habertürk yazarı Balçiçek İlter'den çok sert eleştiri geldi.

İlter "Midemi bulandırıyorsunuz!" dediği yazısında Sabah yazarını yerin dibine soktu, ardından gazetenin sahibinden yöneticilerine herkesin bu suça ortak olduğunu yazdı.

"PEKİ bizim protestocu hanımlar niçin soyunmazlar acaba? Hem solcu olup hem de örf ve âdetlerimize saygılı oldukları için mi yoksa güzelliklerine güvenemedikleri için mi? Hanım hanım gazete basıp güvenlikçi tartaklamak değil, gerektiğinde kıçını açmaktır marifet! Aç ki muhalif basın sana da haber değeri versin!"

Bu satırlar dün çok satan bir gazetenin (Sabah) üçüncü sayfa yazarı tarafından yazıldı (Engin Ardıç)... Aslında yazı Ukrayna'daki "kapitalizm karşıtı kadınlar örgütünü" eleştiren bir yazı... Ama zatı muhterem dayanamamış bizim buralara da getirmiş mevzuyu. Solculara, siyaset yapanlara, sesini yükseltenlere "Kıçınızı açın" diyor. Açın ki haber olasınız. Bu arkadaşın ne ilk seksist esprisi ne de son.

Tabii o ve benzerleri buna "espri" diyorlar, ben iğreniyorum. Daha önce kadınların öpülerek adam edileceklerini ima eden yazısını hatırlıyorum. Yine protestocularla ilgili bir meslektaşına, "Öpseydin yumurta atmazlardı" demişti.

Medyadaki bu yaygın kadını aşağılayan tutumu biliyorum, içinde mücadele veriyorum çünkü. Yaklaşık 6 yıl böyle bir yazı işleri masasında oturdum. Yapılan esprileri, birinci sayfa güzellerinin seçimini, kadınlara bakış açısını, kötünün içinde iyi olmayı becerebilen tek tük erkek meslektaşlarımı da biliyorum. O zihniyeti biliyorum çünkü...

Ve basit bir şey söylüyorum aslında.

Kadını aşağılayamazsınız! Yapamazsınız beyler!

Yaptırmayız!

(...) Örneğin, Güler Sabancı diyemiyor mu: "Ben kadının öpülerek adam edileceğine inanan yazarların olduğu, kadının kıçını açmasının önerildiği bir gazeteye ilan vermiyorum kardeşim!" Ya da Ümit Boyner, "Biz yıllardır aça aça mı bu noktaya geldik kardeşim, protesto ediyorum" diye çıkışamıyor mu?(...)

O gazetenin sahibi ve erkek yöneticileri, "Adam süper küfrediyor, çok okunuyor" falan diye düşünüyorlarsa, kendilerinin de suça ortak olduğunu hatırlatırım. Bir de eşlerine, kızlarına falan sorsunlar acaba onlar ne düşünüyor diye... Engin Ardıç çok satan bir gazeteden kadın düşmanlığı yaymaya, nefret suçu işlemeye devam ediyor ve bunun bahanesi, çok okunuyor olması olamaz!"

Via: gazeteciler.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Kx1ZT$Ug

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply