Bělorusové protestovali, soud je hned poslal za mříže

Demonstrace v Bělorusku

Demonstrovalo se už v pondělí večer.Autor: Reutersvětší obrázek »

Minsk - V běloruském hlavním městě Minsku proběhlo zrychlené řízení s účastníky úterních demonstrací za propuštění politických vězňů.

Podle běloruského vysílání rozhlasové stanice Rádio Svoboda bylo zhruba čtyřicet zadržených odsouzeno ke 3 až 10 dnům za mřížemi.

Protesty na centrálním náměstí v Minsku se konaly při příležitosti prvního výročí loňských masových demonstrací proti zmanipulovaným prezidentským volbám.

Bezpečnostní složky tehdy protesty tvrdě potlačily a stovky lidí pozatýkaly. Několik desítek z nich pak soudy poslaly do vězení. Uložily jim tvrdé tresty v délce až šesti let.

Úterní přelíčení probíhala za zavřenými dveřmi, do soudní síně neměli přístup novináři ani příbuzní. Soud kladl zadrženým za vinu účast v nepovoleném shromáždění, výtržnictví a útok na veřejného činitele. Podle soudního protokolu je většina odsouzených bez stálého pracovního poměru.

FotogalerieV Bělorusku po volbách odsoudili na 600 odpůrců režimu

V Bělorusku odsoudili na 600 odpůrců režimuV Bělorusku odsoudili na 600 odpůrců režimuV Bělorusku odsoudili na 600 odpůrců režimuV Bělorusku odsoudili na 600 odpůrců režimuV Bělorusku odsoudili na 600 odpůrců režimu

další fotografie »

Mezinárodní dohru má v úterý také skandální akce známého ukrajinského hnutí Femen, jehož poloobnažené aktivistky minulé úterý protestovaly proti represívnímu režimu prezidenta Alexandra Lukašenka před hlavní centrálou tajné policie KGB v Minsku.

Proti prostituci na Euru (FEMEN)

Hnutí Femen žádá regulaci prostituce během fotbalového ME v Polsku a na Ukrajině.Autor: Reutersvětší obrázek »

Čtyřčlenná výprava bojovných dívek svůj happening absolvivala bez větší újmy, po jejím skončení však aktivistky beze stopy zmizely.

Informace mají média pouze o kameramance skupiny, australské novinářce Kitty Greenové. Tu v úterý minská policie zadržela a zabavila jí kameru a fotoaparát.

Po důrazné intervenci australského velvyslanectví byla Greenová propuštěna z vazby a vyhoštěna. Nyní se nachází v metropoli sousední Litvy Vilniusu. O osudu jejích tří kolegyň není nic známo.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo běloruské úřady, aby bezodkladně podaly zprávu o osudu pohřešovaných aktivistek. Podle minských úřadů ale ve vazebních věznicích KGB nejsou.


Václav Havel s Olgou v roce 1964Fotografie ze života Václava Havla: Tak jsme ho znali

Václav Havel na portugalském pobřeží Atlantiku, 1990.Nekrolog: Ten křehký, statečný muž to zvládl

Pohřeb Jana MasarykaObrazem: Masaryk i Gottwald. Velké pohřby naší historie

Open bundled references in tabs:

Via: aktualne.centrum.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~fSKKf$Jx

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply