Bojovné prsatky uzavírají svou kancelář v Kyjevě. Po razii

Hlavní strana Zahraničí Rusko a okolí


28.08.2013 14:40

Feministická skupina Femen, proslavená skandálními protestními akcemi svých aktivistek s obnaženým poprsím, uzavřela své kanceláře v Kyjevě po policejní prohlídce. Policisté při ní údajně nalezli zbraně. Hnutí před časem přeneslo své ústředí do Paříže.

"Nekončíme s naší aktivitou na Ukrajině, ale uzavřeli jsme naši kancelář," řekla vůdkyně hnutí Anna Hucolová.

Ukrajinští strážci pořádku v úterý kyjevské ústředí Femenu prohledali a zabavili zde pistoli a granát. Zákrok Femen odsoudil jako "provokaci"; zbraně prý mohl někdo do kanceláře podstrčit.

Ještě před tímto incidentem však podle Hucolové "nebylo v kanceláři možné pracovat, protože ji nepřetržitě odposlouchávaly tajné služby".

Policie mezitím zahájila trestní stíhání za nezákonné držení zbraní, což v případě odsouzení může znamenat až pět let vězení. Zatím však žádná z aktivistek nebyla podle policejního mluvčího obviněna.

Na Ukrajině jsou aktivistky Femen už několik měsíců v hledáčku pořádkových sil. Při červencové návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Kyjevě na výročí pokřtění Rusi byly tři demonstrantky zatčeny a Hucolová přepadena; podle aktivistek za útokem prý stály v pozadí tajné služby obou zemí.

Femen už řadu let vyvolávají pozornost svými akcemi, které jejich stoupenci označují za neohrožené a odpůrci za odpudivé. Z Ukrajiny, kde se hnutí zrodilo, rozšířily své akce do sousedního Ruska, do západní Evropy a dokonce severní Afriky. Jejich happeningy, které mívají značný mediální ohlas, většinou končí zatýkáním a pokutami, případně vyhoštěním.

Foto: ČTK

Autor: ČTK , AFP

Diskuse

Nejdiskutovanější názory

  • 2 hlasyHolkám fandím, ne ve všem s nima souhlasím, ale je pořád lepší, když...

Vstupte do diskuse (1 příspěvků)

Open bundled references in tabs:

Via: tyden.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~vUChh$45Z

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply