Camide Femen şoku

A

Ukrayna'da 2008'de kurularak pek çok ülkeye yayılan ve üstsüz protestolarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken feminist grup Femen, bu kez Facebook’ta üstsüz fotoğraflarını yayımladığı için Tunus'ta recm tehdidiyle karşı karşıya kalan 19 yaşındaki aktivist Amina Tyler’a destek amacıyla sokaklara döküldü. 'Uluslararası Üstsüz Cihad Günü' ilan ettiği 4 Nisan’da  Romanya, Kanada, Fransa, Brezilya, İtalya, Ukrayna’da eylem düzenleyen Femen'in özellikle Paris’te Büyük Cami önündeki eylemi değişik tepkiler aldı.

SELEFİLER HEDEFTE
Cami önünde Selefilere ait olduğunu söyledikleri bir bayrağı yakmaya kalkışan yarı çıplak kadın eylemcileri, Tunuslu göçmenler oldukları söylenen bir kaç yaşlı adam durdurmaya çalıştı. Ancak eylemin devam etmesi üzerine adamlardan biri, Femen üyelerine tekme savurdu. Adının Aleksandra Şevçenko olduğunu söyleyen bir eylemci, cami önündeki konuşmasında "Özgürüz, çıplağız, bu bizim hakkımız, bizim bedenimiz, bizim kurallarımız ve kimse din için ya da diğer dini öğeler için kadını suitimal edemez" dedi. Bedenlerine bu yönde sloganlar yazan Femen üyeleri, Tunus ile Mısır'daki selefi grupları, kadın düşmanlığıyla suçladı. Camilerin yanısıra Tunus büyükelçilikleri önünde de protestolar düzenlendi.

AKIL HASTASI MUAMELESİ

Amina, Tunus'ta Femen için kurduğu siteye yüklediği fotoğraflarda, vücuduna “Bedenim bana ait, kimsenin namusu değil”, "S...yim sizin ahlakınızı" yazmıştı. Bunun üzerine ayaklanan Selefiler, ölüm tehditleri yağdırdıkları Amina'nın recm edilmesini (taşlanarak öldürülmesini) talep etmişti. Ailesi tarafından zorla akıl hastanesine yatırılan Amina, suçlu bulunursa 2 yıl hapis cezası yatacak.

 

Via: birgun.net


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~T3vWF$2Xd

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply