‘Cesaretimi tebrik ettiler…’

GÜNCEL

26 Ekim 2013

FEMEN'in Türk kadınlarına yaptığı 'üstsüz fotoğrafla destek' çağrısı yanıt bulmaya başladı.

reklam

Hürriyet / "FEMEN Turkey" Twitter hesabından Türk kadınlarına yapılan "üstsüz fotoğrafla destek" çağrısı yanıt bulmaya başladı. Kadıköy'de eylem gerçekleştiren ilk destekçi, “Amacım sadece soyunmak değildi. Amaç sadece Türkiye barışı da değil, dünya barışı…” dedi.

Dünyaca ünlü kadın aktivistler grubu FEMEN'in dün açılan Türkiye şubesinin Twitter hesabından akşam saatlerinde, "Türk kadınları birleşin! Haklarınız için mücadele edin! Göğsünüzde politik mesajınızın yazılı olduğu üstsüz bir fotoğrafınızı bize gönderin!" diye bir mesaj paylaşıldı.

FEMEN'in çağrısına ilk yanıt Didem Dinç isimli Twitter kullanıcısından geldi. FEMEN üyesi gibi saçına çiçekten taç takıp Kadıköy Kadife Sokak'ta üstsüz poz veren genç kadın, vücuduna "Savaşa hayır" yazarak çektirdiği fotoğrafı Twitter'da paylaştı. Dinç daha sonra da, "Ben bir nü modelim ve yedi yıldır sanat için soyunuyorum. Yüzlerce sergide yer aldım. Şimdi Türkiye adına yeni bir oluşum için soyunmaktan gocunmuyorum!" diye tweet attı.

“CESARETİMİ TEBRİK ETTİLER”

Dinç, Hürriyet Dünyası’na yaptığı açıklamada ise FEMEN’le daha önceden bir bağlantısı olmadığını ancak Paris merkezli gruptan üyelik teklifi gelmesi halinde kabul edebileceğini belirterek, gerçekleştirdiği eylemin tamamen spontane geliştiğini söyledi.

“Çektirdiğim fotoğrafı FEMEN’e gönderdikten sonra yayınlanması için izin verip vermediğimi sordular ve cesaretimi tebrik ettiler. Hemen akabinde ‘Birçok olumsuzlukla karşılaşabilirsiniz hazırlıklı olun ama biz sonuna kadar arkanızdayız’ diye de belirttiler” diyen Dinç, “Yaptıkları eylemlere daha önceden de hep katılmak istemiştim fakat bir türlü olmamıştı. Şimdi bu oluşum Türkiye’ye geldi ve ben büyük bir gururla katıldım” ifadesini kullandı.

ALKIŞLARLA DESTEK VERDİLER

Eylem için Kadıköy Kadife Sokak’ta fotoğraf çektirdiği sırada yoldan geçen insanların kendisini alkış ve tezahüratlarla cesaretlendirdiğini belirten Dinç, şu ana kadar sosyal medya dışında tepki görmediğini söyledi.

Gerçekleştirdiği eylemin kendisini korkutmadığını ve çevresinden aldığı destekle bundan sonraki olası tepkileri de göğüsleyeceğine inandığını ifade eden Dinç, “Amacım sadece soyunmak değildi. Amaç sadece Türkiye barışı da değil, dünya barışı…” dedi.

Dinç'in eyleminin ardından "FEMEN Turkey" hesabından da "Didem'e katılın! Ülkenizdeki demokrasi için savaşın!" diye tweet atıldı.

Via: arsiv.gercekgundem.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~KrOSN$4PB

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply