Členky Femen močily v Paříži na portréty prezidenta Janukovyče

Hlavní strana Zahraničí Evropa


01.12.2013 15:26

Skupinka polonahých aktivistek feministického hnutí Femen se v neděli před ukrajinskou ambasádou v Paříži demonstrativně vymočila na fotografie ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Mladé ženy to vysvětlily tím, že reagovaly na tvrdý policejní zákrok proti demonstrantům v Kyjevě. Podle nich byl odsouzeníhodný.

Pět příslušnic protestního hnutí Femen, které pocházejí z Ukrajiny a sídlí v Paříži, přišlo krátce před 9.30 SEČ k budově ambasády tradičně s obnaženými ňadry. Na těle měly nápisy "Yanukovych piss off" (Janukovyči, vypadni). Náhle si stáhly kalhotky a dlouho močily na fotografie kritizovaného nejvyššího ukrajinského představitele. Nakonec se oblékly a v klidu odešly.

Všechny odsoudily také vliv, který má podle nich ruský prezident Vladimir Putin na Kyjev. "Přišly jsme, abychom řekly Evropě, že potřebujeme pomoci," prohlásila šéfka hnutí Inna Ševčenková, která ve Francii letos získala azyl.

Protesty v Kyjevě vyvolalo rozhodnutí ukrajinského vedení změnit názor na asociační dohodu, kterou s EU připravovalo několik měsíců. Podle opozice tak učinilo kvůli nátlaku Ruska. Prezident Janukovyč ovšem svůj obrat vysvětloval špatným stavem ukrajinské ekonomiky a údajně nedostatečnými přísliby pomoci ze strany EU. V sobotu proti demonstrantům tvrdě zasáhla policie.

Hnutí Femen vzniklo jako uskupení ukrajinských feministek, ale postupně získalo mezinárodní rozměr. Od roku 2010 upoutává zájem médií v různých zemích světa svými protesty, při kterých jejich aktivistky s obnaženými ňadry odsuzují především sexismus, homofobii, prostituci a náboženství.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Open bundled references in tabs:

Via: tyden.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~ZOZab$4V3

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply