Členky ukrajinského hnutí Femen se staly obětí násilného útoku

Opustit tisk

Osm feministek z hnutí Femen se dnes v pařížské katedrále Notre-Dame svléklo do půl těla. Tímto způsobem prý oslavily odchod papeže Benedikta XVI. Přes nahá prsa a záda si ženy podle místních médií napsaly hesla jako Nechceme homofoba, Krize víry či Pa pa Benedikte a křičely Nechceme papeže.

vydáno: 27.07.2013, 19:19 | aktualizace: 27.07.2013 19:43Kyjev - Ukrajinské skandální sdružení Femen, jehož členky se proslavily politickými happeningy s obnaženým poprsím, se v posledních dnech stalo terčem násilných útoků neznámých pachatelů. Incidenty vyvrcholily dnes, kdy v Kyjevě neznámé osoby zbily a unesly tři aktivistky Femen a jejich fotografa. Policie zatím žádné informace o unesených nemá.

Podle ukrajinské agentury Unian k útoku došlo v době, kdy se členky Femen chystaly k další protestní akci. Jejím terčem měly být oslavy 1025. výročí přijetí křesťanství na Rusi, které tento víkend v Kyjevě vrcholí. Uneseny byly Oksana Šačková, Olexandra Ševčenková, Jana Ždanovová a fotograf Dmitrij Kosťukov. Útočníci je odvezli v automobilu neznámo kam.

Vůdkyně hnutí Femen Anna Hucolová se v pátek stala obětí násilného útoku před svým kyjevským bydlištěm. Neznámý muž ji několikrát udeřil pěstí do hlavy a uprchl. Ani v tomto případě policejní vyšetřování zatím nepřineslo výsledky. Ještě předtím nedaleko hlavní kyjevské kanceláře Femen kdosi zmlátil ideologa Femen Viktora Svjatského.

Vedení Femen z útoků obviňuje ruské a ukrajinské tajné služby. "Vedou proti Femen teroristickou kampaň, tentokrát je její příčinou návštěva diktátora Putina, nepřítele demokracie, a popa Kirilla," uvedlo dnes hnutí v prohlášení. Ruský prezident Vladimir Putin je na kyjevských oslavách výročí přijetí křesťanství prominentním hostem, stejně jako patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill.

Femen už řadu let vyvolávají pozornost svými akcemi, které jejich stoupenci označují za neohrožené a odpůrci za odpudivé. Z Ukrajiny, kde se hnutí zrodilo, letos rozšířily své akce do sousedního Ruska, ale i do západní Evropy a dokonce severní Afriky. Jejich happeningy, které mívají značný mediální ohlas, většinou končí zatýkáním a pokutami, případně vyhoštěním.

Autor:

ČTK
www.ctk.cz

Diskuse k článkuAnketa

Zemanův požadavek notářsky ověřených podpisů poslanců považujete za:
zpráva

Celkem hlasovalo 9594 uživatelů.

Další články z rubriky

Mugabeho strana hlásí volební vítězství, rival mluví o podvodu

Volby v Zimbabwe. Na snímku hlasovací lístek s kandidáty.

01.08.2013 | 09:39

Výrobci energetických nápojů se hájili před americkým Senátem

Logo společnosti Red Bull.

01.08.2013 | 08:51

Požár poničil "plíce" Buenos Aires

Požár, který ve středu poničil ekologickou rezervaci v hlavním městě Argentiny, byl možná úmyslně založen. Podezření vyslovil podle agentury AP starosta Buenos Aires Mauricio Macri. Do hašení plamenů, šlehajících až deset metrů vysoko, se zapojilo osm hasičských týmů, než se oheň podařilo zkrotit. Žádné oběti, ani ranění nejsou hlášeni.

01.08.2013 | 08:44

Uruguay vykročila k legalizaci pěstování a prodeje marihuany
01.08.2013 | 05:22

V Británii zveřejnili text královnina projevu pro případ války
01.08.2013 | 01:40

Šimon Peres - veterán izraelské politiky a nositel Nobelovy ceny
01.08.2013 | 01:00


Vládní krize

Vládní krize

Sobotka: Program vlády Rusnoka a ČSSD se zatím shodují

Evropská unie

Evropská unie

Evropský soud odsoudil poprvé ČR za nelidské a ponižující zacházení se zadrženým.polojasno
Dnes25/29°C

skoro jasno
Zítra29/33°C


Open bundled references in tabs:

Via: ceskenoviny.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~KwQ26$3s3

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply