Czy na czele Femenu stoi mężczyzna?

- To jego ruch. Zawsze do protestów wybiera najładniejsze dziewczęta, ponieważ one lepiej się sprzedają. Piękna twarz ładniej prezentuje się na pierwszej stronie gazety… To jego sposób na sprzedaż marki – mówi Green.

Z filmu wynika, że to Swiatski wysyłał aktywistki na misje, między innymi na Białoruś, gdzie dziewczęta zostały aresztowane, rozebrane, upokorzone i porzucone w lasach niedaleko granicy z Ukrainą. Green opowiada, że towarzyszyła Femenowi w tej akcji. Mówi w wywiadzie dla „The Independent”, że jej materiał filmowy został ukradziony przez KGB, a ona sama była zatrzymana na 8 godzin, a potem deportowana na Litwę.

Green w swoim dokumencie docenia umiejętności organizacyjne i charyzmę Swiatskiego. Zastanawia się jednak, czy nie ma zbyt dużego wpływu na organizację. – Potrafi być okropny, ale bez wątpienia jest piekielnie inteligentny – mówi reżyserka.

Jej zdaniem, żeby w ogóle dowidzieć się o roli Swiatskiego, trzeba głęboko wniknąć w struktury organizacji. Nie pozwolił na to, żeby uwieczniono go na taśmie filmowej. – Był bardzo niedobry dla dziewcząt. Często krzyczał i nazywał je dziwkami – wspomina Green.

Reżyserka dostrzega paradoks organizacji feministycznej, która jest zarządzana w sposób patriarchalny. Sam Swiatski uważa, że ma pozytywny wpływ na grupę. Jednak zdaniem niektórych jego relacje z kobietami mają znamiona „syndromu sztokholmskiego”, czyli sytuacji, w której ofiara odczuwa sympatię do swojego oprawcy. – Jesteśmy od niego psychicznie uzależnione. Nawet jeżeli to rozumiemy, nie potrafimy działać samodzielnie – mówi jedna z aktywistek.

Co on sam myśli o kobietach z Femenu? – Nie mają siły charakteru. Nie mają nawet ochoty na to, by być silne. Są słabe, niepunktualne, chcą się podporządkowywać. Nie pozwala im to na samodzielną działalność polityczną.

Jedna z liderek organizacji, Aleksandra Szewczenko, tłumaczy, że Swiatski od roku nie jest członkiem ruchu. Nie zaprzecza jednak, że miał ogromny wpływ na działanie grupy. – Wyzwoliłyśmy się spod jego panowania. To doświadczenie pokazało nam, jak ważna jest walka z patriarchatem – zapewnia.

Tekst: na podst. Independent.co.uk/(sr/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Jak bronić się przed atakiem gwałciciela?

Modelka została prawdziwą księżniczką

Bilet do kina za domowy chleb

Po. O małżeństwie i rozstaniu

Open all references in tabs: [1 - 4]

Via: kobieta.wp.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~f0AmB$4Ac

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply