Dünya’da 1 Mayıs

polis-16

1 Mayıs’ta 339 kişiye ‘İç Güvenlik Paketi’ gözaltısı

1 Mayıs’ta gözaltına alınan üç kişiye tutuklama

polis-kareler

Fotoğraflarla 1 Mayıs’ta polis şiddeti

1 Mayıs Rusya’da 100 binin üzerinde insanla kızıl meydan’da kutlanıtken, Yunanistan’da grev ve kutlama bir aradaydı. Küba’daki kutlamalara Venezuela Devlet Başkanı Maduro da katılırken, Fransa’da aşırı sağcı parti Ulusal Cephe’nin etkinliğini Femen tarafından protesto edildi.

Yunanistan

Yunanistan’da binlerce işçi 1 mayıs’ta grevdeydi. Başkent Atina’da Komünist Parti’nin işçi sendikasına mensup binlerce işçi alanlardaydı.

Öğrenciler ve emekliler de 1 Mayıs kutlamalarına destek verdi. Parlamento önünde işçiler ellerinde kırmızı karanfiller ve bayrakları ile hazır bulundu. 1 Mayıs kutlamalarına katılanlar Syrıza hükümetinin seçimden önce verdiği sözlerden geri dönmemesini istedi.

Rusya
Moskova’da tarihi Kızıl Meydan’da gerçekleşen 1 Mayıs kutlamalarına 100 binin üzerinde kişi katıldı. Balonlar, flamalar, ve pankartlarla gelen Moskovalılar geçen yıldan itibaren kutlamalara açılan Kızıl Meydan’ı doldurdu.

İşçi Sendikaları ve Komünistlerin ayrı ayrı yürüşleriyle 1 Mayıs bayram havasında geçti.

Küba

Küba’nın başkenti Havana’da gelenekselleşen 1 mayıs kutlamaları oldukça renkliydi.  Devrim meydanını dolduran binlerce kişi müzikler eşliğinde dans etti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da 1 Mayıs’ı Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun hemen yanında kutladı.

Fransa

Fransa’da ise Ulusal Cephe Partisinin lideri Marine Le Pen’in her yıl yaptığı 1 mayıs konuşması protesto edildi.

Paris’teki etkinlikte uluslararası feminist örgüt Femen’e mensup 3 eylemci bir balkona çıkarak partinin ırkçılığına dikkat çekmek için Nazi selamı verdi. Korumalar tarafından uzaklaştırılan 3 eylemci daha sonra bırakıldı.

Open all references in tabs: [1 - 3]

Via: imctv.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Yq7ci$63P

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply