Dwa ataki na Puchar Henri Delaunaya w Kijowie

Do dwóch ataków na Puchar Henri Delaunaya, który otrzyma zwycięzca organizowanych przez Polskę i Ukrainę mistrzostw Europy w piłce nożnej, doszło w sobotę w Kijowie, drugiego dnia prezentacji trofeum w tym mieście.

REKLAMACzytaj dalej


Pierwszy incydent, który ukraińskie media nazwały próbą kradzieży, był raczej niegroźny, lecz drugi zakończył się strąceniem pucharu na ziemię. Oba zajścia miały miejsce w sobotę po południu na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości.

W pierwszym przypadku dwóch młodych mężczyzn, którzy fotografowali się z pucharem, narzuciło na niego płachtę, po czym próbowało zabrać go z podestu. Nie pozwolili na to obecni na miejscu ochroniarze.

Drugie zajście było prowokacją jednej z aktywistek znanego z głośnych akcji ukraińskiego ruchu feministycznego Femen. Ruch poinformował, że trofeum zostało uszkodzone, jednak żadne oficjalne źródła tego nie potwierdziły, a puchar nadal pozostaje na Majdanie.

Działaczka Femenu podeszła do miejsca, w którym znajduje się Puchar Delaunaya, pod pretekstem zrobienia sobie zdjęcia. Gdy stanęła obok trofeum niespodziewanie zdjęła koszulkę ukazując piersi, oraz wykonany na brzuchu napis "Fuck Euro 2012".

Z rozesłanego prasie komunikatu Femen wynika, że aktywistka umyślnie strąciła puchar na kamienne płyty Majdanu Niepodległości, ale opublikowane przez ruch zdjęcia wskazują, że spadł on na ziemię w wyniku szarpaniny młodej kobiety z ochroniarzami. Działaczka została zatrzymana przez milicję.

Kobiecy ruch Femen niejednokrotnie protestował przeciwko Euro 2012 na Ukrainie i w Polsce oskarżając UEFA o propagowanie turystyki seksualnej i rozpijanie społeczeństwa.

- Prawdziwą przyczyną bojkotu Euro 2012 przez światowych przywódców nie powinny być chwilowe problemy jednej przedstawicielki świata oligarchów (odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko - PAP), lecz tragedia setek tysięcy ubogich ukraińskich kobiet, zaangażowanych w światowy przemysł seksualny - napisał Femen w komunikacie po sobotniej akcji.

Puchar Henri Delaunaya przybył na Ukrainę w piątek z Polski. Po Kijowie będzie prezentowany jeszcze w sześciu miast Ukrainy: Doniecku, Charkowie i Lwowie, które wraz z ukraińską stolicą będą gościć rozgrywki Euro 2012, oraz Iwano-Frankowsku, Odessie i Dniepropietrowsku.

Trofeum nosi imię byłego prezesa Francuskiego Związku Piłki Nożnej, pomysłodawcy mistrzostw Europy. Główną nagrodą dla zwycięzców tej imprezy stał się 52 lata temu. Jako pierwszy wzniósł go do góry w 1960 roku Igor Netto, kapitan reprezentacji ZSRR, a jako ostatni Iker Casillas, który poprowadził Hiszpanów do zwycięstwa podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii.

Z Kijowa Jarosław Junko

Via: sport.wp.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~iOZab$t8

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply