Eylemci FEMEN’lere sınır dışı

FEMEN’DEN SEÇİM EYLEMİ

 

Üsküdar’da Pazar günü öğlen saatlerinde meydana gelen olayda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki yıllarda oy kullandığı Burhaniye İlköğretim Okulu’na gelen ve göğüslerine “Ban Erdoğan” yazan FEMEN gurubu üyesi Fransız uyruklu 24 yaşındaki Solene Annie Assouan ve 26 yaşındaki Eluire Duvelle, soyunarak eylem yaptıktan sonra polis tarafından gözaltına alındı.

Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü  Güvenlik Büro Amirliği’ne götürülen FEMEN üyeleri, buradaki işlemlerinin ardından, “Alenen hayasızca edebe aykırı olarak teşhir amaçlı hareket etmek” , “başbakana hakaret etmek” ve “seçim propagandası yasaklarına aykırı davranmak” suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi. FEMEN’ler, Seçim Suçları’na bakan nöbetçi Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Savcısı Sıddık İlgar tarafından yapılan sorgularının ardından sınır dışı edilmek üzere polise teslim edildi.

Fransız uyruklu Solene Annie Assouan ile Eluire Duvelle, tercüman aracılığı ile yapılan sorgularında, “Biz uluslararası bir eşitlik özgürlük hareketi olan ve bayanlardan oluşan bir grubun üyesiyiz. Özgürlük ve eşitlik adına dünyanın çeşitli ülkelerinde benzeri protesto eylemleri yapmaktayız. Son zamanlarda da hükümet tarafından seçimler öncesinde Twitter  ve Youtube yasakları ile Türkiye’de internet erişiminin engellendiğini, ifade ve düşünce özgürlüğünün kısıtlandığını, iktidar ile aynı yönde düşünmeyenlerin baskı altına alınarak susturulmaya çalışıldığını uluslararası yayınlardan öğrenmiştik. FEMEN grubu olarak biz de bu konuyu değerlendirip Türkiye’de protesto eylemi yapmaya karar verdik. Başbakanın hangi okuldan oy kullanacağını medyadan ve internetten öğrendik. Kaldığımız otelde göğüslerimize “Ban Erdoğan” yazdıktan sonra okulun önüne gittik. Başbakanın hangi sınıfta oy kullanacağını bilmiyorduk. Dışarıda bir süre bekledikten sonra okula girerek eylemimizi gerçekleştirdik” dedikleri öğrenildi.

Fransız uyruklu Solene Annie Assouan ve yaşındaki Eluire Duvelle, sorgularının ardından, savcılık tarafından sınır dışı edilmek üzere polise teslim edildi.

 

EYLEMDEN KARELER

Via: hurriyet.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~di0bD$50q

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply