Facebook’tan şaşırtan sansür!

Geçtiğimiz günlerde Kadın aktivistler grubu FEMEN'in Türkiye şubesi açıldı. Twitter ve Facebook'tan duyuru yapan gruba ilk destek de dün Didem Dinç'ten geldi. FEMEN "Türk kadınları birleşin! Haklarınız için mücadele edin! Göğsünüzde politik mesajınızın yazılı olduğu üstsüz bir fotoğrafınızı bize gönderin!" şeklinde mesaj yayınlamıştı. Bu mesajdan sonra üstsüz şekilde poz veren Dinç, vücuduna "Savaşa hayır" yazarak çektirdiği fotoğrafı Twitter'da paylaştı.

Birçok medya kurumunda haber olan olay, sosyal medyada da paylaşım rekoru kırdı. Ancak bugün Facebook üzerinden Didem'in fotoğrafını paylaşanlar şok bir uyarı ile karşılaştı. Facebook, bu paylaşımı kaldırdı ve paylaşımda bulunan kullanıcılarına bir de uyarı yazısı gönderdi. Uyarıda 'Topluluk Standartlarını ihlal ettiği için kaldırıldı' dendi.

Dünya üzerinde Facebook kullanıları tarafından cinsel içerikli fotoğrafların bile paylaşıldığı ve hatta geçtiğimiz günlerde kafa kesme görüntülerine bile onay veren Facebook'un bu tutumu kafalarda soru işareti yarattı.

Facebook'tan kafa kesme videolarına yeşil ışık

Topluluk Standartları'nı ihlal ettiği gerekçesiyle bu uyarı yapan Facebook'un nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.

FEMEN neden soyunuyor?

2008 yılında Anna Hutsol tarafından kurulan FEMEN'in amacı kadınların liderliklerinin yanında, kültürel ve manevi değerlerini de geliştirmektir. Grubun uluslararası evlilik ajansları, cinsiyet ayrımı ve diğer uluslarası ve ulusal sosyal sorunlar hakkında yaptıkları protestolar vardır.

Via: bursadabugun.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~BjszF$4OK

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply