FEMEN 1 Mayıs’ta Fransa’da aksyon yaptı

Parti lideri Marine Le Pen’in Opera meydanındaki gösteride konuşma yapmış olduğu sırada üst taraflarında kıyafet olmayan üç kadın aktivist, aynı meydandaki bir binanın balkonundan Alman zorba Hitler’in selamına gönderme yaparak, “Heil Le Pen” yazılı pankart açtı.

Kadın eylemciler, bunun yanı sıra megafonlarla “Heil Le Pen” sloganları atarak gösteriyi izleyen medyanın ilgisini çekmeyi başardı.

Eylem dolayısıyla Marine Le Pen konuşmasına bir zaman ara vermek mecburiyetinde kaldı.

Femen üyeleri, partinin korumaları tarafından zorla balkondan indirilirken, pankartlarına da el konuldu.

Bu eylemden evvel de üzerlerine boya ile “Baş Faşist Le Pen” yazan Femen üyesi iki kadın, aşırı sağcı liderin Jeanne d’Arc anıtına çelenk koyması esnasında ortaya çıkarak sloganlar attı.

Bu bayanlar da partinin emniyetli görevlilerinin müdahalesiyle alandan çıkarıldı.

Fransa’da aşırı sağcılar, her sene 1 Mayıs’ta ülkenin ulusal kahramanı Jeanne d’Arc’ı anma günü düzenliyor.

Femen üyeleri önceki sene da aşırı sağ partinin kortejine korsan biçimde sızma girişiminde bulunmuş ve daha akabinde parti emniyet görevlilerinin sert müdahalesi ile gösteriden atılmıştı.

FEMEN 1 Mayıs'ta Fransa'da aksyon yaptı
Kaynak: sozcu

Via: arcaajans.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Rq7ci$63n

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply