FEMEN: Arz Yoksa Talep de Yok

FEMEN, Fransa’da seks işçiliğine ve müşterilerin cezalandırılmasına yönelik “Talep yoksa arz da yok" (Pas de demande, pas d’offre) adlı bir kampanya başlattı.

Kampanya fotoğrafları Dmitry Kostyukov tarafından Paris’te çekildi.

Fransa’da fuhuşun önüne geçilmesi için, seks işçilerinin müşterilerinin para ya da hapis cezasına çarptırılması bir süredir önemli bir tartışma konusu. Bir kısım aktivist, kadınların sömürülmesini engellemek ve bu sırada onları mağdur etmemek için müşterilerin cezalandırılmasını savunurken, diğerleri bu uygulamanın seks işçilerini yeraltına iterek kadınları mağdur edeceğini ve fuhuşu engellemeyeceğini savunuyor.

Le Monde gazetesinin haberine göre, FEMEN’den Inna Schevchenko, “FEMEN’in bu konudaki tavrı net: fuhuş bir insan ticaretidir, bir cinsiyetin başka bir cinsiyet tarafından zorla sömürülmesidir. Bunun sıkı bir şekilde yasaklanması gerekir” diye konuştu:

“Fuhuşun yasallaşması, toplumsal cinsiyet savaşında patriarkal sistem için açık bir zafer, erkeklerin masaya oturup salyaları akarak cinsel hizmetçilere emir vermesini yasallaştırmaktır.

“Fuhuş, toplumsal iktidarın iki formunun, yani seks ve paranın etkileşimidir. Cinsel ve ekonomik açıdan erkekler, kadınlar üzerinde sistematik bir iktidar kurar.

“Avrupa, seks işçiliği konusundaki romantik bakış açısından kurtulmalıdır. Seks işçiliğinin bir tercih olarak yapıldığı durumlar olabilir ancak bu seks işçilerinin çok küçük bir kısmı için geçerlidir, dolayısıyla milyonlarca kişiyi mağdur edecek bir bahane olarak kullanılmamalıdır.

“Seks işçilerinin çoğunluğunun Avrupalı olmadığını kabul etmek dürüst olmaktır. Paris’te Belleville’de çalışanlar Asyalı, Barbe’da çalışanlar ve Pigalle’de kölelik yapanlar Afrikalıdır. Bunu isterseniz bir ‘tercih’ olarak adlandırabilirsiniz.”

Ne olmuştu?

Fransa’da sosyalist vekiller Catherine Coutelle ve Maud Olivier, “cinsel hizmetlere yönelik talebi azaltmak için” müşterilerin bin 500 Avro’dan başlayan para cezalarına çarptırılmasını öngören bir yasa tasarısını meclise sunmuştu.

Kadın Hakları Bakanı Najat Vallaud-Belkacem de “Fuhuş çemberinin en son akla gelen halkası müşteriler oluyor. Bana göre, müşterinin bundan sorumlu tutulması gayet meşrudur” diye konuşmuştu. (ÇT)

Via: bianet.org


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~QOZbb$4K6

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply