Femen Grubunun Çıplak Eylemine Takipsizlik Kararı

İstanbul'da çıplak protesto eylemi yapan FEMEN grubu üyesi 4 kadın hakkındaki soruşturma, takipsizlikle sonuçlandı.

İstanbul'da çıplak protesto eylemi yapan ve gözaltına alınıp sınır dışı edilen Ukraynalı Femen grubu üyesi 4 kadın hakkındaki soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Ukraynalı Femen grubu üyesi 4 kadın, 8 Mart tarihinde Sultanahmet'te, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla çıplak eylem gerçekleştirmişti. Eylemin ardından gözaltına alınıp sınır dışı edilen 4 eylemci hakkında da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 kadın hakkında "Teşhircilik ve izinsiz gösteri yapmak" suçundan kovuşturmaya gerek olmadığına hükmetti.

Femen üyesi 4 kadın hakkında verilen takipsizlik kararında Ukrayna vatandaşı Lana Zhdanova, Oleksandra Shevchenko, Inna Shevchenko ve Tetiana Zatserkovna'nın, dünyada kadına uygulanan şiddeti protesto ettikleri belirtildi. Kadına yönelik şiddetin Türkiye'de de gündemde olduğu anlatılan kararda yönetimlerin de bu konuda tedbirler aldığı ve yasalar çıkardıkları hatırlatıldı.

Kararda "Şüphelilerin bu protesto gösterisini yaparken üst giysilerini çıkardıkları, göğüslerinin çıplak olduğu, üzerlerine kanı andıran boyalar sürdüğü anlaşılmaktadır. Bu kısa gösteride cinsellik değil protesto edilen konunun öne çıktığı, amacın, kadına şiddeti protesto etmek olduğu, müstehcenlik olmadığı, bu nedenle hayasızca hareket kastının mevcut olmadığı anlaşılmaktadır" denildi.

 

Via: haberler.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~WrOSN$qU

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply