FEMEN İspanya’da kürtaj karşıtlarının gösterisini bastı

MADRİD (AA) - İspanya'da, 300'e yakın sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran ''Yaşam Hakkı'' adlı platformun kürtaja karşı düzenlediği gösteri, feminist kadın aktivist grup FEMEN'in protestosuna sahne oldu. 

Başkent Madrid'de yağmur altında, ''İspanya'da, sıfır kürtaj ve kesintisiz bir yaşam için'' sloganı altında gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı gösteride İspanya'da sağ görüşlü hükümetten yasal değişiklikler yapıp, kürtajı daha zor hale getirmesi istendi. Ancak gösteri en çok FEMEN'in müdahalesiyle gündeme geldi. Göstericilerin arasına dalan FEMEN üyesi 5 kadın, üstleri çıplak bir şekilde kürtaja özgürlüğü savunan sloganlar attı. Göğüslerine ''benim vücudum, benim kurallarım'' diye yazan FEMEN üyelerine müdahale eden polis 5 kadını gözaltına aldı.

Bu arada ''Yaşam Hakkı'' platformu üyeleri, 2010 yılında Zapatero hükümeti zamanında yapılan, kürtaj haklarının genişletildiği yasayı eleştirerek yasayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyan, şu anda iktidarda olan Halk Partisi'nden, yasayı kürtajı zorlaştırmasını istedi.

Zapatero hükümeti, şu anda yürürlükte olan yasayla gönüllü kürtaj hakkını hamileliğin 14. haftasına kadar çıkarmıştı. Mevcut sağ görüşlü hükümet ise kürtaj yasasını yeniden değiştirmek için Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurunun sonucunu bekliyor.

Via: gazetebalikesir.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~z0mIY$4SQ

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply