Femen: Kızlar Bulundu

Ukrayna'da Avrupa Futbol Şampiyonası boyunca eylemlerini sürdüren Femen üyelerinden üçü cıma günü kaçırılmıştı. Cumartesi günü bulunan Femen üyeleri, Ukrayna gizli servisi elemanları tarafından kaçırıldıklarını söyledi.

Femen'in lideri Alexandra Shevchenko ve grubun diğer iki üyesi Anna Bolshakova ve Yana Zhdanova cuma günü Donetsk şehrindeki Ukrayna-Fransa maçı öncesi protestoya hazırlanırken silahlı 15 kişi tarafından kaçırılmıştı. Femen resmi web sitesinde yayınladığı haberde grup üyelerini kaçıran kişilerin Ukrayna güvenlik görevlilerine ve ajanlara benzediği bilgisini verdi.

Cumartesi (16 Haziran) Femen, twitter hesabından yaptığı açıklamada "Kızlar bulundu. Şimdi Kyiv'e gidiyorlar. Detayları daha sonra öğreneceğiz" dedi.

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, kaçırılan Femen üyeleri "Takip edildiğimizi anlayınca üç kola ayrıldık. Ancak birkaç saat sonra kim olduklarını daha sonra öğrendiğimiz kişiler bizi tek tek yakalayarak kapalı bir mekana getirdi. Bizi gece boyunca burada tuttular. Sabaha karşı Donetsk şehri merkez hastanesi morguna götürdüler. Güya doktordan sağlığımızın yerinde olduğunu ve bize karşı şiddet uygulanmadığı raporu çıkaracaklardı. Ancak böyle bir muayenenin neden ölülerin bulunduğu morgda yapıldığına bir anlam veremedik" diye konuştu. (ÇT)

Via: bianet.org


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~nerOW$1BD

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply