Femen Papa’ya Seslendi: Gaylere Güveniyoruz

Papa 16. Benedict, Sn. Pietro meydanındaki apartmanının balkonundan her pazar yaptığı Angelus duası sırasında Ukraynalı aktivist grup Femen tarafından protesto edildi.

Femen üyesi dört genç kadın dua için meydanda toplanan Katolik kalabalığın arasında kıyafetlerini çıkardı. Kilisenin eşcinsel evliliği aleyhtarlığını protesto eden grup, vücutlarına yazdıkları "In gay we trust" (Gaylere güveniyoruz) ibaresi ile ABD'nin mottosu "In god we trust"a (Tanrıya güveniyoruz)  göndermede bulundu.

Femen'in lideri Inna Shevchenko, homofobiyi protesto etmek için orada olduklarını ifade etti. Meydanda toplanan halk protestoculara tepki gösterdi. Kalabalığın arasından bir kadın şemsiyesiyle protestoculara vurarak grubu "şeytani" olarak nitelendirdi. Jandarma ekiplerinin meydandan uzaklaştırdığı grup, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Femen'den Vatikan'a ikinci gösteri

Avrupa çapında gerçekleştirdikleri üstsüz protestolarıyla kadın haklarına dikkat çeken feminist grup, 6 Kasım 2012 günü Vatikan'da "kilisenin kadına dair orta çağdan kalma fikirlerin savunuculuğunu yaptığı" iddiasıyla kiliseyi protesto etmişti.

Femen'in Vatikan'da gerçekleştirdiği eylem, yakın zamanda eşcinsel evlilik ve evlat edinme üzerine yaşanan bazı gelişmelerle ilişkilendiriliyor. Geçtiğimiz günlerde İtalya'daki bir boşanma davasında bir babanın, eski eşi ve kadın partnerinin yanında yaşayan çocuğunun kişilik gelişiminin olumsuz yönde etkileneceği iddiasında bulunması, eşcinsel evlilik ve evlat edinme konusu tekrar gündeme getirdi. Mahkemenin, babanın iddiasını "salt önyargı" olarak nitelendirmesi Katoliklerin tepkisini çekti.

L'Osservatore Romano gazetesinde dava sonucunu eleştiren Katolik basın, Vatikan'ın eşcinsel evliliğe ve eşcinsellerin evlat edinmelerine karşıtlığını tekrar dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın eşcinsel evliliği yasallaştırma tasarısı da dün (13 Ocak) yapılan eylemle protesto edildi. Yüzbinlerce kişi Paris'de tasarıya karşı yürüyüş yaptı. (ECA/HK)

Via: bianet.org


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~1b6fS$24j

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply