FEMEN, Patrik’e saldırdı

Üyelerinin çıplak eylemleriyle adını duyuran Ukraynalı feminist örgüt FEMEN, ülkelerini ziyaret eden Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’i başkent Kyiv’e gelişinde gafil avladı.

 Video için tıklayınız...

 Galeri için tıklayınız...

Havaalanına inişinde kendisini karşılayan basın mensuplarına demeç veren Kirill’in bir metre kadar yakınına gelmeyi başaran Yana Zhdanova adlı çıplak eylemci, son anda bir güvenlik görevlisi ve bir rahip tarafından güçlükle durduruldu. Eylemcinin sırtına İngilizce “Kill Kirill” (Kirill’i Öldür) şeklinde bir slogan yazdığı dikkat çekti.

Olayın ardından bir açıklama yapan FEMEN, Rusya’da 5 aydan beri tutuklu bulunan “Pussy Riot” punk grubundan üç genç kızın, Patrik Kirill’in keyfi isteği üzerine çile çektiğini, eylemi de bu nedenle gerçekleştirdiklerini belirtti. Açıklamada Patrik’e asıl adı 'Mihail Gundayev' diye hitap eden örgüt, Kirill’den Putin’in adamı olarak bahsetti.

ŞİKÂYETÇİ OLMADILAR
Ukrayna Ortodoks Kilisesi, eylemci Zhdanova hakkında resmi şikâyette bulunmayacaklarını, zira eylemin, genç kız için yeterince utanç verici olduğunu belirtti.

GAZETE HABERTÜRK

Via: haberturk.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~H2ega$1Ml

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply