Femen protestował w Tunisie

W ubiegły wtorek, 29 maja, doszło do pierwszego protestu aktywistek grupy Femen w kraju arabskim. Dwie Francuzki i Niemka protestowały przeciwko przetrzymywaniu w więzieniu dziewiętnastoletniej Aminy Tyler.


Do protestu doszło przed Pałacem Sprawiedliwości w Tunisie, stolicy Tunezji. Trzy półnagie kobiety miały na piersiach napisy „Piersi karmią” oraz „Rewolucja”. Trzymały również transparenty  „Pie**olić waszą moralność” oraz „Uwolnić Aminę”. Spotkało się to z oburzeniem ludności muzułmańskiej. Kobiety szybko zostały zatrzymane przez miejscową policję, która zabrała je do siedziby sądu w obawie przed zlinczowaniem przez wzburzony tłum. Aresztowano również sześciu zachodnich dziennikarzy (m.in. z agencji Reutersa i stacji Canal+), których po przesłuchaniu uwolniono. Zatrzymanym kobietom grozi kara pół roku pozbawienia wolności.

 

Rzecznik prasowy tunezyjskiego ministerstwa sprawiedliwości zapowiedział, że kobiety „nie unikną procesu”. „To jest przeciwko naszej religii” – powiedziała  Fatima Zahaouadi, młoda kobieta nosząca czarną togę prawniczą, ale bez islamskiego nakrycia głowy. Martine Gambard-Trebucien, francuski konsul w Tunisie, poinformowała o dobrym stanie zdrowia zatrzymanych aktywistek Femenu.

 

Amina Tyler jest założycielką facebookowego profilu „Femen Tunezja”, gdzie zamieściła swoje półnagie zdjęcie z napisem: „Moje ciało należy do mnie” oraz „Pieprzyć waszą moralność”, co miało stanowić jej protest przeciwko islamskiemu radykalizmowi. Została aresztowana 19 maja br. za nielegalne posiadanie gazu pieprzowego, z którym próbowała się dostać na konferencję skrajnie konserwatywnych islamistów. Od tego czasu przebywa w areszcie. Jej adwokat poinformował, że Tyler grozi maksymalnie pięć lat pozbawienia wolności. Jest on jednak przekonany, że maksymalny wyrok, jaki może otrzymać, to pół roku.

 

Aresztowanie Tyler spotkało się z akcją ze strony środowisk Femenu, które organizują półnagie protesty w licznych krajach Europy.

 

 

Źródło: euroislam.pl

KRaj

Via: pch24.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~ieFr9$30t

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply