FEMEN üyelerine 3 yıl hapis

İSTANBUL- İstanbul Üsküdar'daki Burhaniye İlköğretim Okulu'nda 30 Mart tarihindeki yerel seçimlerde soyunarak eylem yapan FEMEN üyesi 2 kadına “Alenen Hayasızca Hareketlerde Bulunma" ve “298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanuna Muhalefet Etmek" suçlarını işledikleri gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki yıllarda oy kullandığı Üsküdar Burhaniye İlköğretim Okulu'nda 30 Mart tarihindeki yerel seçimlerde soyunarak eylem yaptıkları için sınır dışı edilen FEMEN üyesi 2 kadına 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, Fransız uyruklu olan şüphelilerden Soliene Annie Assouan(24) ve Elvire Duvelle Charles(26)'in FEMEN ismiyle bilinen ve dünyanın bir çok ülkesinde aktivist olarak çeşitli eylemler yapan gruba mensup oldukları belirtildi. 2014 Yerel seçimlerin olduğu 30 Mart günü saat 12:10 sıralarında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oy kullanacağı Üsküdar ilçesi, Burhaniye İlköğretim okuluna Assouan ve Duvelle'nin geldikleri ifade edilen iddianamede,  şüphelilerin 2148 oy kullanma salonunun içine girip, üzerindeki giysileri çıkartarak çıplak bir şekilde kaldıkları, göğüslerinin üzerlerinde keçeli kalemle İngilizce "BAN ERDOĞAN" yani "Erdoğan'ı Engelle" yazılı olduğu anlatıldı.

"SEÇİMLERDEN BAŞARIYLA ÇIKMAMASI GEREKTİĞİ MESAJI"
FEMEN üyesi 2 kadının sıraların üzerine çıkıp  "BAN ERDOĞAN" şeklinde bağırdıkları, zarfları ve oy pusulalarını havaya fırlattıkları ifade edilen iddianamede, emniyet görevlilerinin olaya müdahale ederek şüphelileri etkisiz hale getirdiği belirtildi. İddianamede, şüphelilerin bu davranışla orada oy kullanan vatandaşlara, basın mensupları aracılığı ile de tüm Türkiye'ye Ak Parti'ye oy vermemeleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçimlerden yüksek oy alarak başarıyla çıkmaması gerektiği mesajını vermeyi amaçladıkları ifade edildi.

KASITLI OLARAK EYLEM YAPTILAR
2 sayfalık iddianamede, Soliene Annie Assouan ve Elvire Duvelle Charles'in savcılık ifadelerinde, Türkiye'deki internet yasakları, ifade ve düşünce özgürlüğünün kısıtlanması ve baskı ortamı oluşturulduğu düşüncesinde olduklarından, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de bu eylemi kasıtlı olarak yaptıklarını, eylemlerinin protesto etmeye yönelik olduğunu, seçimi engellemeye ve kendilerini teşhir amacına yönelik olmadığını beyan ettikleri anlatıldı.

3 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ
Propaganda yapmanın yasak olduğu oy verme günü içerisinde seçimin düzenini bozabilecek, oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına etki edebilecek şekilde söz ve yazıyla şüphelilerin propaganda yaptığını ifade eden savcılık, FEMEN üyelerinin oyunu kullananlara tavsiyede bulunur davranışlar sergilediğini belirtti. Soliene Annie Assouan ve Elvire Duvelle Charles hakkında “Alenen Hayasızca Hareketlerde Bulunma" ve “298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanuna Muhalefet Etmek" suçlarını işledikleri gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Sulh Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı. 

Arzu KAYA İSTANBUL (DHA)
 

Open all references in tabs: [1 - 6]

Via: gazeteport.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~zg8EB$5B8

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply