Femen üyesine şok ceza

Dünyaca meşhur aktivist küme Femen'in Ukraynalı üyelerinden Iana Jdanova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Paris'teki bir müzede yer alan balmumu heykeline kazık sapladığı için 6 bin euro (Yaklaşık 17 bin TL) nakit cezasına çarptırıldı.

Jdanova, "Bizim protesto şeklimiz bu. Bunu Ukrayna'da, Türkiye'de de yaptım. Ama böyle bir şey ilk defa başıma geliyor" diyerek, hakkında çıkan karara tepki gösterdi.

Fransız yargısı, 26 yaşındaki Jdanova'nın Grevin Müzesi'nde Haziran ayında gerçekleştirdiği eylemle ilgili kararını verdi. Putin'in balmumu heykelini yere devirip defalarca kazık sokan Jdanova, kendisine verilen 6 bin euroluk cezaya tepki gösterdi.

AFP'nin haberine göre, yaptıkları protesto eylemlerinden ötürü Fransa'da ceza alan ilk Femen üyesi olan Jdanova, "Bu fazla acayip. Şaka gibi" diye söyledi ve ekledi: "Bizim protesto şeklimiz bu. Bunu Ukrayna'da, Türkiye'de de yaptım. Ama böyle bir şey ilk defa başıma geliyor."

Jdanova'nın avukatı Marie Dose ise laf konusu karara itiraz edeceklerini ve davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını belirtti.

Kaynak:Mynet

Via: aktifmedya.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~zFBjR$5XN

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply