FEMEN Zirvede

Davos'taki Dünya Ekonomi Forumu, Ukraynalı kadın aktivistler FEMEN'in eylemiyle sona erdi.

Çıplak protestolarıyla tanınan FEMEN aktivistleri, sadece davetlilerin katıldığı bir toplantı sırasında, uluslararası CEO'lar ve siyasetçileri dünyadaki fakirlerin ihtiyaçlarına dikkat etmeye çağırdı.

Üç FEMEN aktivisti, dondurucu soğukta üzerlerinde sadece pantolonlarıyla "Sizin yüzünüzden fakir" ve "Davos'ta mafya partisi"  sloganları attı.

Aktivistler "Davos'a dünyadaki fakir insanların durumuna dikkat çekmek için, şu anda bu binanın içindeki zengin insanlar yüzünden fakir olduğumuzu anlatmak için geldik" dedi.

Bir protesto da Occupy hareketinden

Occupy protestocuları da Davos'taydı. Yüze yakın protestocu "Oy vermek bir şeyi değiştirebilseydi, yasadışı olurdu" pankartı taşıdı. Davos'ta toplananların "yüzde 1"e dahil olduğunu vurguladı.

Zirvenin gerçeklediği binaya doğru yürüyüşe geçen bir grupla polis arasında arbede yaşandı. Polis protestoculara gaz sıktı, yedi kişi gözaltına alındı.

Protestoculardan bir tanesi ise, İngiltere muhalefet lideri Ed Miliband'ın da konuşacağı bir toplantıya, kapitalizmin geleceği hakkında bir konuşma yapmak üzere çağırıldı. Bu panelde ise Occupy aktivisti konuşmasını yaparken, sloganlar atan bir grup protestocunun sözünü kesmesi üzerine paneli terketti.

Davos'ta yine ekonomik kriz konuşuldu

Bu seneki zirveye 2 bin 600 katılımcı ile 40 devlet başkanı katıldı. Zirvenin ana teması son üç yılda olduğu gibi "Avrupa'daki Borç Krizi" idi.

Toplantıda Yunanistan'daki kriz ve Almanya'nın kriz yönetimi yöntemleri tartışıldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde, yaşananın "sadece bir Avro bölgesi krizi olmadığını, etkilerinin tüm dünyaya yaılabileceğine" dikkat çekti.

Microsoft kurucusu Bill Gates, katılımcıları AİDS ve tüberküloz konusunda uyardı ve eşiyle birlikte kurduğu Bill Melinda Gates Vakfı'nın Uluslararası Fon'a hastalıklarla mcadele kampanyası için 750 milyon dolar bağışta bulunacağını açıkladı. Gates, "Ekonomik açıdan zor bir dönemdeyiz, ancak dünyadaki fakirlere yardımın kesilmesi için hiçbir bahane yok" diye konuştu.

Türkiyeli Bakanlar Davos'taydı

Türkiye'yi temsilen zirveye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, AB Bakanı Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı katıldı.

Ali Babacan, Avrupa'daki ekonomik problemlerin kaynağında bütçe açıkları ve borç stoku bulunduğunu belirterek, "Davos toplantılarında Avrupa ile ilgili ümit veren kimse yok. Sadece kötünün daha kötüye gidip gitmeyeceği konuşuluyor" dedi ve Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın tek bir ekonomik çevre olabileceğine kuvvetle inandıklarını belirterek, "Sınırların anlamını kaybettiği, insanların, ürünlerin, sermayenin ve enerjinin rahatça hareket ettiği bir vizyonumuz var" diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de "Kadın Erkek Eşitliği" konulu bir konferansta konuşmak üzere Davos'taydı. Şahin Davos dönüşü, "10 yıldır uyguladığımız temel hak ve özgürlükler, sosyal politikalar ve uygulamalar dünyada büyük ilgi görüyor. 2015-2020 yıllarına kadar yapacağımız çalışmaları bir çok ülke model olarak uygulamak istiyor" dedi. (ÇT)

Via: bianet.org


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~sDJMP$Su

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply