FEMEN’den mesaj var

Tunuslu Amina Tyler'a destek gerekçesiyle 4 Nisan'ı "Uluslararası Üstsüz Cihat Günü" eden 'FEMEN'e 'Müslüman Kadınlar' sert tepki gösterdi. İngiltereli müslüman öğrenciler tarafından kurulan Müslüman Kadın Gururu ve Femen'e Karşı Müslüman Kadınlar Hareketi, FEMEN'in bu eylemleri ile İslamofobia'yı beslediğini söyledi. Mektubu ve kurdukları grubu STAR'a anlatan grubun kurucularından April Reilly, 'Onların derdi İslamofobiye katkı sağlamak. İslam kadına hakettiği değeri vermiştir. Suç bunu yaşamayan Müslümanlarda. Bizim FEMEN'in sömürgeci desteğine ihtiyacımız yok' dedi.

Her yerden destek yağıyor

İngiltere'nin  Birmingham kentinde yaşayan bir gurup Müslüman genç kızın kendi aralarında bu gurubu kurduğunu anlatan Reilly, yazdıkları açık mektubun ardından tüm dünyadan kendilerine destek mesajı yağdığını belirterek "Müslüman olsun ya da olmasın ırkçılık ve İslam karşıtlığı yapan FEMEN'e karşı olan herkesi bizden kabul ediyoruz" diye konuştu. Mektubu mesajlarını herkese ileletmek için yazdıklarını anlatan Reilliy şöyle devam etti: "FEMEN'in yürüttüğü feminizm ideolojisi ırkçılık, batılı beyaz adamın üstünlüğü ve İslam karşıtlığından ibaret. Onların müslüman kadını liberalleştirme konusundaki ısrarı 'beyaz kadının siyah erkeğin elinden siyah kadını kurtarma' fikrine benziyor. Bu hareket bizlere yarardan çok zarar verir. FEMEN'in derdi kadınların maruz kaldığı şiddet değil, en büyük derdi İslamofobiye katkı sağlamak."

'Batı'daki önyargıları yıkıyoruz'

Batı'da hep Müslüman veya beyaz olmayanların çaresiz olduğuna dair bir algı üretildiğini anlatan Reilly şunları söyledi: "Biz bu algıyı yıkmaya çalışıyoruz. Müslüman kadınların özgürleşmesi adı altında gizlenen sömürgeci tavırlarını kınıyoruz. FEMEN'in Müslüman kadınların kendileri için bir değişim yaratabilme iradesini reddediyoruz."

SORUN, Müslüman erkekler

Müslüman kadınların benzer sorunları Türkiye'de de yaşadığını bildiklerini anlatan Reilly,  "Müslüman erkekler İslam'ı kullanarak üstünlük kurmaya, ataerkil bir toplum yaratmaya çalışıyor. Ama burada eleştirilmesi gereken İslam değil, müslüman erkekler. FEMEN'e ve dünyaya anlatmaya çalıştığımız olay bu. İslam, feminist hareketten, kadına verilen seçme ve seçilme hakkından ve sınıf mücadelelerinden çok daha önceleri kadına değer vererek onun yaşamını değiştirmiştir.  Kadın haklarının teslim edilmesi için sadece İslam'ı yaşamak yeterlidir. İslam kadına en çok değer veren sistemdir. " diye konuştu.

Via: bursadabugun.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~uBQzN$2cD

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply