Femen’e takipsizlik kararı

8 Martta İstanbul Sultanahmet'te eylem yapan Ukrayna'nın dünyaca ünlü Femen grubu hakkında başlatılan soruşturmada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı "Teşhircilik ve izinsiz gösteri yapmak" suçundan kovuşturmaya gerek olmadığına hükmetti.

Takipsizlik kararında Femen'in dünyada kadına uygulanan şiddeti protesto ettikleri belirtildi. Kadına yönelik şiddetin Türkiye'de de gündemde olduğu anlatılan kararda yönetimlerin de bu konuda tedbirler aldığı ve yasalar çıkardıkları söylendi.

Kararda "Şüphelilerin bu protesto gösterisini yaparken üst giysilerini çıkardıkları, göğüslerinin çıplak olduğu, üzerlerine kanı andıran boyalar sürdüğü anlaşılmaktadır. Bu kısa gösteride cinsellik değil protesto edilen konunun öne çıktığı, amacın, kadına şiddeti protesto etmek olduğu, müstehcenlik olmadığı, bu nedenle hayasızca hareket kastının mevcut olmadığı anlaşılmaktadır" denildi.

ANAHTAR KELİMELER

Via: kazete.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~FTbBK$q7

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply