Fenerbahçe-Shakhtar Donetsk Maçındaki Prezervatif Ukrayna’yı …

Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi 2. Tur ön eleme maçının yayını sırasında ekrana gelen bir prezervatif markasının reklamı ortalığı karıştırdı. Reklamda ‘Ukrayna’da yanınızdayız’ yazıyordu. Bu reklamın üzerine FEMEN’in lideri Inna Shevchenko bir tepki tweet’i attı. Shevchenko Ukrayna’nın genelev olmadığını, markanın seks turizmini öne çıkardığın ifade etti. Femen Türkiye’nin sosyal medya hesabı üzerinde yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

‘KINAMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

“Ukrayna’daki seks turizmiyle ilgili rezil bir reklam Türkiyeli futbol izleyicilerinin televizyon ekranlarında boy gösterdi. Kadınların “eş” ya da “fahişe” olmaya zorlandığı cinsiyet rollerinin hâlâ çok yaygın olduğu yoksul ve istikrarsızlaştırılmış Ukrayna’ya seks turizmi için istatistiksel olarak en çok giden ülkelerden birinin Türkiye olması, bu kadar büyük bir tanıtımdan sonra hiç de garip durmuyor. Ukrayna’daki seks turizmine karşı uzun bir mücadele yürüten FEMEN, Türkiyeli tüm destekçilerini bu cinsiyetçi reklamı kınamaya çağırıyor.”

‘HAKARET TÜM KADINLARA’

Femen Türkiye açıklamasında şöyle sürdürdü: “Ukrayna’daki seks turizmi, ekonomik ve sosyal açıdan zayıf milyonlarca kadını mahveden ve varlıklı erkeklerin ceplerini şişiren canavar bir endüstridir. Ukrayna’da da tüm DoğuAvrupa’da olduğu gibi seks turizmi politikacılar ve şirketler tarafından yayılan, erkeklerin kadınları “sahiplendiği,” zevk ya da zenginleşme amaçlı kullandıkları ölümcül bir hastalıktır. Ukraynalı kadınları değil tüm kadınlık tanımını aşağılayan bu reklamdan tiksinti duyuyoruz. Ukrayna bir genelev değildir!”

FEMEN lideri Inna Shevchenko Fenerbahçe maçındaki bu reklama tepki gösterdi ve firmanın kınanmasını istedi.

 

Via: canlihaber.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~rIwTV$6Ey

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply