Flash-mob po przybyciu Pucharu Delaunaya

Ponad tysiąc osób wzięło udziału we flash-mobie z okazji przybycia Pucharu Henri Delaunaya - głównego trofeum organizowanych przez Polskę i Ukrainę mistrzostw Europy w piłce nożnej - do Iwano-Frankowska (dawniej Stanisławów) na zachodniej Ukrainie.

REKLAMACzytaj dalej


Młodzi ludzie, przeważnie studenci i uczniowie szkół, utworzyli ze swych ciał napis "Euro 2012" - podała agencja Interfax-Ukraina. W akcji wzięło udział 1025 osób, a ich wyczyn trafił do Księgi Rekordów Ukrainy w kategorii "przedsięwzięcia masowe" jako najdłuższy "żywy" napis w tym kraju.

Puchar Henri Delaunaya przyjechał do Iwano-Frankowska z Kijowa. Będzie prezentowany w centralnej części miasta tylko przez jeden dzień.

W stolicy Ukrainy trofeum gościło od piątku do niedzieli. W sobotę lokalne media informowały o dwóch atakach, których dopuszczono się wobec pucharu, jednak w poniedziałek dyrektor ukraińskiej części turnieju Markijan Łubkiwski zaprzeczył tym informacjom.

Pierwszy incydent, który ukraińskie media nazwały próbą kradzieży, był raczej niegroźny, lecz drugi zakończył się strąceniem pucharu na ziemię. Oba zajścia miały miejsce na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości.

W pierwszym przypadku dwóch młodych mężczyzn, którzy fotografowali się z pucharem, narzuciło na niego płachtę, po czym próbowało zabrać go z podestu. Nie pozwolili na to ochroniarze.

Drugie zajście było prowokacją jednej z aktywistek znanego z głośnych akcji ukraińskiego ruchu feministycznego Femen. Ruch poinformował, że trofeum zostało uszkodzone. Łubkiwski w przesłanym mediom komunikacie zapewnił w poniedziałek, że puchar jest cały.

Działaczka Femenu podeszła do miejsca, w którym znajdował się Puchar Delaunaya pod pretekstem zrobienia sobie zdjęcia. Gdy stanęła obok trofeum niespodziewanie zdjęła koszulkę ukazując piersi oraz wykonany na brzuchu napis "Fuck Euro 2012".

Z rozesłanego prasie komunikatu Femen wynika, że aktywistka umyślnie strąciła puchar na kamienne płyty Majdanu Niepodległości, ale opublikowane przez ruch zdjęcia wskazują, że spadł on na ziemię w wyniku szarpaniny młodej kobiety z ochroniarzami. Działaczka została zatrzymana przez milicję.

Kobiecy ruch Femen protestuje przeciwko Euro 2012 na Ukrainie i w Polsce oskarżając UEFA o propagowanie turystyki seksualnej i rozpijanie społeczeństwa.

Po odwiedzeniu Kijowa i Iwano-Frankowska Puchar Delaunhaya zostanie zaprezentowany w Doniecku, Charkowie i Lwowie, które wraz z ukraińską stolicą będą gościć rozgrywki Euro 2012 oraz w Odessie i Dniepropietrowsku.

Via: sport.wp.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~5SKLf$vB

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply