(Goal.com Özel) Saha dışı olayların gölgesinde EURO 2012Tüm dünyanın merakla beklediği bir nevi futbol festivali olan EURO 2012'ye artık sayılı günler kaldı. Polonya ve Ukrayna'nın ev sahipliği yapacağı şampiyona için Gdansk'tan Donetsk'e tam bir karnaval havası hakim olmuş durumda.

Yerel halkın heyecanı zaman geçtikçe yerini karşıt görüşlere, gergin ve düşmanca bir şekle büründü. Çünkü zaman daraldıkça şu an tutuklu bulunan eski Başbakan Yulia Tymoshenko için yapılacak protestolar ve turnuvayla beraber artacak olan seks turizimi trafiği büyük endişe yaratıyor. Ayrıca turnuvanın ülkeye uzun dönem getirisi de çok tartışılıyor.

Yapılan kamuoyu araştırmalarında halkın yüzde 48'inin turnuvadan memnun olduğu kalan kısmın ise karşıt ya da şüpheli düşünceler beslediği görüldü. Goal.com'a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Warsaw Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Dr Renata Wloch, "Daha ilk günden bu yana Polonya'daki futbol taraftarları arasındaki bazı gruplar EURO 2012'ye karşı olduklarını açıklamışlardı." dedi.

“O zamandan bu yana internet üzerinden ciddi protesto organizasyonları yapılıyor."

Wloch'a göre, henüz başvurular yapılırken yetkililer dahil UEFA'nın böyle bir ortaklaşa ev sahipliğine izin vereceğini düşünmüyordu.

“Polonya Hükümeti, Ukrayna ile ortaklaşa böyle bir teklif hazırlarken tam olarak hazırlanmadılar ve kapsamlı plan yapmadılar. Çünkü ev sahipliğini alacaklarını düşünmüyorlardı. Bu nedenle önlerine ne gelirse düşünmeden imzalamak zorunda kaldılar."

"Polonya'da ortalama gelir aylık 1200 avro civarında. Birçok kişi stadyumlar için hazırlanan görsel yeniliklerin ve yapılan ciddi yatırımların gereksiz olduğunu düşünüyor ve bu durumun kendi standartlarını düşürdüğüne de inanıyor."

"Buna ek olarak, yapılan harcamaların etkinliği sebebiyle de bir huzursuzluk mevcut. Turnuvadan sonra kullanılmayacağı düşünülen stadyumlar için çok önemli paralar harcanıyor. Bu harcamalar çok da bilinçli ve planlı olarak yapılmıyor."

EURO 2012, Polonya'nın şimdiye kadar ev sahipliği yaptığı hiçbir organizasyona benzemiyor. Yapılan yatırımlar 20 milyar avroyu geçti. Evler için iç tesisat yapılmasının lüks olarak görüldüğü bir ülkede böyle ciddi harcamalar huzursuzluğa neden oluyor."Turnuvanın planlandığı ilk günden bu yana internet üzerinden ciddi protesto organizasyonları yapılıyor."

"Polonyalıların böyle ciddi organizasyonlar için hiç deneyimleri yok. Ayrıca kendilerini yüz binlerce turist için de hazırlamıyorlar. Genel olarak orta düzeyde bir beklenti var.”

Ülkeler arasında futbol çok önemli bir bağ olmasına rağmen şu an ev sahiplerinin havası pek teşvik edici değil. Polonya'da yerel ligin son haftasında yazılan yapılacak turnuva ve futbolun finansal gidişatı için protestolar yapıldı.

Protestolarda bulunan bir taraftar: "Polonya ligi Extraklasa'nın son haftasında, tüm takım taraftarları tek bir pankart ve mesajın altında birleştik. Pankartta yazan 'Mod€rn futbola karşı, Kahrolsun EURO 2012' bence oldukça açık bir mesaj."

Turnuvanın tek muhalifleri yerel taraftarlar değil. Birçok aktivist de bu organizasyonu protesto etmek için harekete geçtiler. Ukraynalı FEMEN grubu, yapılacak eylemlerin ana başlıklarını belirlediler.

2008 yılında Kyiv'de öğrenciler tarafından kurulan FEMEN, insan kaçakçılığı ve fuhuşa karşı ortaya çıkmıştı.

EURO 2012'ye de bu nedenle müdahil oldular. Yurt dışından gelecek olan binlerce turistin, seks turizmini tetikleyeceğini düşünüyorlar. Bu nedenle de turnuva sonunda verilecek olan kupayı düşürmek için sergilendiği standlara saldırıda bulundular ama başarılı olamadılar.

İlk eylemlerinde başarısız olan grubun lideri Anna Hutsol, 300'den fazla bir grupla turnuva sırasında Polonya ve Ukrayna'da seslerini duyuracaklarına inanıyor.

“FEMEN, entellektüel ve aydın insanlar yerine, kepaze işler yapan ünlüler gibi eylemlerde bulunuyor." diyor Lviv Üniversitesi'nde Sosyoloji Profesörü olan Oleh Demkiv.

Sadece bu şüpheleri barındırmayan FEMEN, ülkenin yarısından çoğunun karşı çıktı bir organizasyonun maddi ve kültürel olarak ülkeye zarar vereceğini düşünüyorlar.

“Ön planda olan Polonyalı feminist Kazimiera Szczuka, Avrupa Şampiyonası'nın tamamen erkekler için planlandığını ve kadınlara yer olmadığını söyledi." şeklinde ifade ediyor Wloch.

Lviv Üniversitesinden bir başka profesör Tetyana Bureychak ise "Cinsiyetler bakımından EURO 2012 erkekleri temsil ediyor. Hatta erkeklerin, kadınlara çok daha üstün olduğu mesajını veriyor. Yapılan protestolarda da hem maddi hem de seks turizmi açısından çok doğru mesajlar veriliyor." dedi.

"Bu mesajların hepsine katılıyorum. Organizasyondaki sosyal sorumluluk projeleri, özellikle böyle büyük turnuvalarda daha ciddi şekilde planlanmalı."

Protestocuların tek hedefi bunlarla da sınırlı değil. Tutuklu bulunan Yulia Tymoshenko için de ciddi eylemler planlanıyor.Turuncu devrimin lideri olan Viktor Yanukovych, Tymoshenko'nun yetkisini kötüye kullanmasından dolayı tutuklanmasının üzerinde çok durmuştu.

Tymoshenko'nun tutuklanmasının yasalara uygun olmadığını belirten Demkiv, Ukrayna'da otoriteler karar veremezler. Tymoshenko'nun durumu da bu konudaki en ciddi sıkıntılardan biri." dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, güvenlik güçleri tarafından kötü muamele gördüğü söylenen Tymoshenko'nun durumu iyileştirilmezse turnuvayı boykot edeceğini açıklamıştı.

Turnuva 8 Haziran itibariyle başlıyor ve çoğunluk tüm bu olumsuzluklara rağmen futbola odaklanacak. Anlaşılan o ki, bu yılın en önemli futbol olayını, ileriki yıllarda futbolla olduğu kadar saha dışı siyasi ve toplumsal olaylarla da hatırlayacağız. Yine de 1 ay sonra kupanın sahibini bulacağı maç, tüm dünyanın ilgisinin odağında olacak.

Via: goal.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~g4X3c$10Y

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply