İtalya’da genel seçimin ilk günü

Ayrıca bakınız

  • İtalya seçimlerinde adaylar oylarını kullandı 24/02/2013 13:25 CET
  • Monti koalisyonunu açıkladı 04/01/2013 23:15 CET
  • İtalya’da sandıktan belirsizlik çıktı 25/02/2013 23:25 CET
  • İtalya’da kritik seçim 24/02/2013 05:06 CET
  • İtalya’da oy verme işlemi başladı 24/02/2013 09:36 CET

Bir yılı aşkın süredir mali kriz yüzünden kemer sıkmak zorunda kalan İtalyanlar pazar günü sandık başındaydı. Oy verme işlemi pazartesi saat 16.00’ya kadar devam edecek.

Seçimlerin ilk gününde seçmenin yaklaşık yüzde 45’i oy kullanarak tercihini yaptı. Soğuk ve karlı havanın seçimleri etkilemesi kimi İtalyanları endişelendiriyordu ki haksız da sayılmazlar, zira bu oran 2008’deki genel seçimlere katılım oranının altında kaldı.

Ülkenin yönetimini ele almak için yarışan adaylar ilk günde oylarını kullandı. Milano’da oyunu kullanan Silvio Berlusconi yine kadınların hedefi oldu. Daha çok özel yaşamıyla gündeme oturan Berlusconi, 3 Femen kadın tarafından protesto edildi. Vücutlarında ‘Silvio Yeter’ yazan kadınlar göz altına alındı.

‘Tsunami Turu’ adını verdiği seçim kampanyasıyla beklenmedik sayıda seçmenin sempatisini kazanan eski komedyen Beppe Grillo rakiplerinin aksine oy vermek için acele etmedi.

Temsilciler Meclisi’nde en çok koltuk sayısına ulaşmasına kesin gözüyle bakılan merkez soldaki Demokratik Parti lideri Pier Luigi Bersani de sabah saatlerinde, Piacenza şehrinde oyunu verdi.

Avrupa Birliği’nin üçüncü büyük ekonomisine sahip ülkede sonuçlarının siyasi belirsizliği sonlandıramama riski Avrupa’yı kaygılandırıyor.
Adaylardan hiçbirinin tek başına iktidara geçmesine ihtimal verilmediğinden Bersani’nin olası bir koalisyonda başbakan olması bile istikrarı sağlayacak gibi gözükmüyor. Çünkü parlamentonun üst kanadı Senato’nun üyeleri bölgesel seçiliyor. En çok üye sayısı, çoğunluğunun sağ partileri desteklediği kuzey bölgelerinden çıkıyor. Bu da muhtemel sol bir hükümetin kararlarını Senato’da bloke edebilecek, güçlü bir muhalefet ile karşı karşıya kalması anlamına geliyor.

Daha fazla: 2013 İtalya genel seçimleri, İtalya, Mario Monti, Parlamento seçimleri, Silvio Berlusconi

Copyright © 2013 euronews

Haberin videosunu izlemek için JavaScript gerekiyor

Via: tr.euronews.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~0IwUV$2K1

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply