Kara Çarşafla Geldiler

Dünya çapında kadın haklarını savunarak bir ‘kadın devrimi’ yapmak için yola çıkan Ukraynalı kadınların kurduğu FEMEN, bu sefer Fransa'nın başkenti Paris'te İslam karşıtı eylem yaptı.

Türkiye dâhil birçok ülkede yaptıkları çıplak eylemlerle hem basının hem de kamuoyunun dikkatini çekmeyi başaran FEMEN aktivistleri, dün Paris’in simgesi Eyfel Kulesi’ni arkalarına alarak ‘İslam karşıtı’ bir eyleme imza attı.

İranlı Hukukçu Meryem Namazi, Ünlü Libyalı artist Darina Al Jondy ve Arap asıllı ünlü Fransız Feminist Safia Lebdi’yi de saflarına katan Ukraynalı kızlar, "Müslüman kadınlarını İslam’ın kurallarına karşı çıkamaya, soyunarak zafer kazanmaya" davet etti. Yayınladıkları basın bülteninde Fransa’yı ‘İslam terörü’ mağduru olarak gösteren FEMEN'e, Paris polisinin müdahale etmemesi ise dikkat çekti.

Basının ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği protesto gösterisini polis baskısı olmadan yapan FEMEN üyeleri, çarşafları çıkarıp yarı çıplak halde; “Tanrı bizi çıplak yarattı”, “Çıplaklık özgürlüktür,” “Müslüman kadınlar haydi soyunalım,” “Kadınım, obje değilim” ve “Laiklik, özgürlük” yazılı dövizler açtı, sloganlarım attı.

UKRAYNALI KADINLAR FEMEN’E TEPKİLİ

Yurt dışına açılan FEMEN son zamanlarda kendi ülkesindeki eylemlerde zor günler yaşıyor. FEMEN karşıtları Ukraynalı kadınlar da FEMEN eylemlerine gelerek; “Gidin siz internette soyunun çocukları eğlendirin” eylemleri yapıyor.Kendi ülkesinin kadınlarından tepki alan FEMEN, eylemlerinin yerini ve saatini gizli tutmaya çalışıyor.

« İlgili Haber için tıklayın »

03 Nisan 2012 Salı

Via: beyazgazete.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~RRioI$n8

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply