Kijów: Ataki na puchar dla mistrza Europy


Prowokacja działaczki Femenu

Aktywistka Femenu obnażyła się przy Pucharze Henri Delaunaya. W wyniku przepychanki z ochroniarzami trofeum dla piłkarskiego mistrza Europy spadło na ziemię

Pierwszy incydent, który ukraińskie media nazwały próbą kradzieży, był raczej niegroźny, lecz drugi zakończył się strąceniem pucharu na ziemię. Oba zajścia miały miejsce w sobotę po południu na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości.

W pierwszym przypadku dwóch młodych mężczyzn, którzy fotografowali się z pucharem, narzuciło na niego płachtę, po czym próbowało zabrać go z podestu. Nie pozwolili na to obecni na miejscu ochroniarze.

Drugie zajście było prowokacją jednej z aktywistek znanego z głośnych akcji ukraińskiego ruchu feministycznego Femen. Ruch poinformował, że trofeum zostało uszkodzone, jednak żadne oficjalne źródła tego nie potwierdziły, a puchar nadal pozostaje na Majdanie.

Działaczka Femenu podeszła do miejsca, w którym znajduje się Puchar Delaunaya, pod pretekstem zrobienia sobie zdjęcia. Gdy stanęła obok trofeum niespodziewanie zdjęła koszulkę ukazując piersi, oraz wykonany na brzuchu napis "Fuck Euro 2012".

Z rozesłanego prasie komunikatu Femen wynika, że aktywistka umyślnie strąciła puchar na kamienne płyty Majdanu Niepodległości, ale opublikowane przez ruch zdjęcia wskazują, że spadł on na ziemię w wyniku szarpaniny młodej kobiety z ochroniarzami. Działaczka została zatrzymana przez milicję.

Kobiecy ruch Femen niejednokrotnie protestował przeciwko Euro 2012 na Ukrainie i w Polsce oskarżając UEFA o propagowanie turystyki seksualnej i rozpijanie społeczeństwa.

"Prawdziwą przyczyną bojkotu Euro 2012 przez światowych przywódców nie powinny być chwilowe problemy jednej przedstawicielki świata oligarchów (odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko - PAP), lecz tragedia setek tysięcy ubogich ukraińskich kobiet, zaangażowanych w światowy przemysł seksualny" - napisał Femen w komunikacie po sobotniej akcji.

Puchar Henri Delaunaya przybył na Ukrainę wczoraj z Polski. Po Kijowie będzie prezentowany jeszcze w sześciu miast Ukrainy: Doniecku, Charkowie i Lwowie, które wraz z ukraińską stolicą będą gościć rozgrywki Euro 2012, oraz Iwano-Frankowsku, Odessie i Dniepropietrowsku.

Via: rp.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~uwQ26$t7

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply