Kníže na barikádách: Revoluce v náruči ukrajinské ramlice

Schwarzenberg si odskočil na jednodenní návštěvu Ukrajiny od svého nového objevu Jany Vopěnkové, která ho v posledních dnech zaměstnává více než Vitalije Klička box a revoluce dohromady.

Na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti) podpořil Schwarzenberg demonstranty, kteří se hlásí k integraci s Evropou. Situace mu na místě připomínala události z listopadu 1989 v tehdejším Československu. Z představitelů ukrajinské vlády nikdo neprojevil zájem se s ním setkat.

"Představitelé vlády neprojevili větší chuť se se mnou setkati," řekl k tomu Schwarzenberg.

"Viděl jsem ten tábor na Majdanu, což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás, řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. Ti kluci a holky jsou opravdu obdivuhodní," dodal. Ukrajinci již několik týdnů protestují proti rozhodnutí místní vlády odložit podpis dohody o přidružení země k Evropské unii. Situaci koncem listopadu vyhrotil policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených.

Chtěl se přesvědčit na vlastní oči. Přál si potkat Havla

Na Ukrajinu se Schwarzenberg vydal, jak řekl, aby vše viděl "z první ruky" a přesvědčil se, jak situace vypadá. Děním na Ukrajině se má nejen na jeho podnět v pondělí zabývat zahraniční výbor české sněmovny.

Rozdíl mezi Ukrajinou nyní a listopadem 1989 ale vidí v tom, že Ukrajinci nemají jednotné vedení. "U nás se velmi rychle ustanovilo Občanské fórum, mluvčí byl Václav Havel, to tam ještě chybí," dodal bývalý šéf české diplomacie.

Češi by měli přiložit „pomocnou“ ruku k dílu

Řešení situace vidí v rozhovorech mezi všemi stranami. Ukrajinský prezident by měl podle Schwarzenberga přistoupit na kompromis s opozicí. "Ten takzvaný kulatý stůl se vůbec nekonal, z Majdanu tam nikdo nebyl, jen takoví quasi mluvčí, kteří s tím neměli co dělat. Mluvil pouze s politickými stranami, ale toto je povstání občanské společnosti," prohlásil český poslanec.

"Myslím, že musíme velmi pozorně sledovat situaci. Kdyby tam došlo k násilí, pak musíme ihned zakročit," řekl bez bližších podrobností Schwarzenberg. Praha by podle něj měla rovněž přispět k tomu, aby se obnovily rozhovory s Ukrajinou o přidružení k EU, která Brusel pozastavil, a aby se hovořilo s opozicí.


EU pozastavila jednání s Ukrajinou o asociační smlouvě

EU pozastavila jednání s Ukrajinou o asociační smlouvě


V Kyjevě přišlo podpořit přidružení k EU přes 200.000 lidí

V Kyjevě přišlo podpořit přidružení k EU přes 200.000 lidí


Füle: EU pozastavila jednání s Ukrajinou o asociační smlouvě

Füle: EU pozastavila jednání s Ukrajinou o asociační smlouvě

Open all references in tabs: [1 - 3]

Via: blesk.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~deFr9$4Y6

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply