Komisyon’da ‘FEMEN’ krizi

SİYASET

15 Haziran 2012

Batum: “Bu hanımlar göğüslerini Beyoğlu’nda açsa herkes ‘göreyim’ diye birbirini yer”.

reklam

AKP'li Şahin, “Genel Ahlak” sınırlamasının gereğini anlatırken sözü FEMEN’in İstanbul’da yaptığı gösterinin engellenmesine getirdi. CHP’li Batum ise “Bu hanımlar göğüslerini Beyoğlu’nda açsa herkes ‘göreyim’ diye birbirini yer” yanıtını verdi.

ÖNDER YILMAZ / Milliyet -
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda “Özel hayatın gizliliği ve korunması” başlıklı 10. maddenin görüşmelerinde Ukraynalı FEMEN grubu örneği üzerinden ilginç diyaloglar yaşandı.

Yürürlükteki anayasadaki düzenlemeye göre, “Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçesiyle kişilerin üstleri, evleri, eşyaları aranıp, el konulabiliyor.
CHP ve BDP yeni metinde “genel ahlak” kavramına yer verilmesini istemezken, Ak Parti ve MHP ise, “genel ahlakın korunmasını” savundu.

Çıkan tartışmada bunun üzerine CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, “Aynı ülkede kişinin kolsuz giymesi bir yerde gayet normal karşılanırken, başka bir şehirde ahlaksızlık kabul edilebilir. Kişiden kişiye bile değişecek böyle bir kavram gerekçesiyle insanların özgürlüklerine müdahaleye imkan tanınmamalı” dedi.

MHP’li Öztürk ise, “Sınırsız özgürlük keyfiliğe yol açar. Toplumun ortak paydası da ahlaki değerleri oluşturuyor. Zina suç mu, değil. Ceza kanunlarında suç sayılmıyor. Ama bir kadını fuhuşa zorlarsanız işte bu genel ahlaka aykırı olur” diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ise, “Fuhuş zaten suç, gözaltı da olur arama da. Genel ahlaka uyacak bir örnek gösterin” diye sorunca Ak Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, “Avrupa’da çıplak gösteri yapan bir Feminen grubu var. Bu hanımların üstlerini çıkartarak gösteri yapmaları Avrupa’da genel ahlaka aykırı sayılmıyor. Bunlar bizim ülkemize de geldiler. Polis önceden haberini alıp, önlemini aldı. Mevcut anayasamızda ‘genel ahlak’ kavramı olmasaydı bizdeki eylemleri sırasında polis müdahale edemez, tutup götüremezdi. İşte bunun için genel ahlak kavramının Anayasa’da korunması lazım” karşılığını verdi.

Bunun üzerine Batum, “Bu iş genel ahlaka değil kamu düzenine girer. Çünkü bu hanımlar Beyoğlu’nun ortasında göğüslerini açsa, ‘Ben de göreyim, seyredeyim’ diye millet birbirini yer” sözleri kahkahalara yol açtı. Tartışmaların ardından “genel ahlak” kavramı üzerinde uzlaşma sağlanamadı. BDP de “milli güvenlik” kavramının da madde metninde olmasına itiraz edince, 10. maddenin maddenin görüşmeleri de ileri tarihe bırakıldı.

Via: gercekgundem.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~oH46T$19F

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply