Kozáci na Krymu zadrželi dvě demonstrantky z Femen

Jedna z aktivistek byla zadržena velice rychle, zatímco druhá stačila přeběhnout přes rozlehlé prostranství a vykřikovat "Skončete s Putinovou válkou!", v narážce na roli ruského prezidenta Vladimira Putina v okupaci Krymu. Pak ji zadrželi kozáci, přítomni v hojném počtu, předali místním strážcům pořádku a naložili do auta.

Podle zpravodaje AFP se neví, jak se aktivistky jmenují, jaké jsou národnosti, ani to, zda byly předány do rukou policie.

Shromážděný dav, asi stovka lidí mávajících ruskými vlajkami, aktivistce nadával "Styď se, děvko!". Před sněmem pak jakási žena vykřikovala do mikrofonu "Koukejte, jakým způsobem nás Západ provokuje!"

Krymský parlament dnes udělal další krok k odtržení poloostrova od Ukrajiny, když požádal ruského prezidenta o připojení Krymu k Rusku, a vyhlásil na 16. března referendum o této otázce.

Před sněmem mezitím zněly ruské vlastenecké písně, jakož i projevy kritické vůči Evropské unii. "Rusko, Rusko!" a "Svobodu pro Krym!", skandoval dav, účastnící se svérázné a silně proruské veselice. "Rusko, braň nás před genocidou," stálo na transparentu, který drželi dva postarší muži.

"V referendu budu hlasovat, abychom se oddělili od Ukrajiny," řekla AFP penzistka Jekatěrina. "Nevím," odpověděla na dotaz, zda by nebylo pro Krym lepší, aby se raději připojil k Rusku. "Chci, abychom se připojili k Rusku. To by bylo pro hospodářský rozvoj mnohem lepší," podotkla servírka z nedaleké kavárny.

Ruské ozbrojené síly poloostrov fakticky ovládly už koncem února.

Hnutí Femen vzniklo jako uskupení ukrajinských feministek. Postupně ale získalo mezinárodní rozměr. Od roku 2010 upoutává zájem médií v různých zemích světa svými činy, při kterých jejich aktivistky s obnaženými ňadry odsuzují především sexismus, homofobii, prostituci a náboženství. V současnosti nemá Femen kancelář na Ukrajině, ale uprostřed Paříže.

Via: blesk.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~v9YcL$4uI

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply