M. Kemal ÇELİK

Arapça çok güzel bir söz var "Femen dakka duka" Bu sözü meşhur eden Erdoğan olmuştu. Eşi Emine Erdoğan Arap asıllı olduğundan bu lafı kendine düstur edinmişti. Gerçekten de eden bulur, kim ne ekerse onu biçer.

Türkiye'de birçok ibretlik vaka var, tarihsel süreç içinde bu ibretlik olayları sıralamak mümkün ama vaktinizi almadan son ibretlik olayı sizlere aktarayım; Malumunuz olduğu üzere eski Cumhurbaşkanlarından Kenan Evren tedavi gördüğü GATA askeri hastanede yaşamını yitirdi. Kenan Evren'in yaşamı, gerçekleştirdiği darbeler, işkence ve katliamlardan çok ölümü ibretlik oldu. Türkiye Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişinin cenazesine ailesi dışında kimse katılmadı! Sizce bu bir ibret değil mi?

"Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste" derler. Kenan Evren'den çıktı çıktığı kadar ama rütbeleri de sökülseydi çok daha iyi olurdu. Buna ömrü vefa etmedi.

Kenan Evren bir dönemin paşasıydı (!) Evet yanlış duymadınız paşaydı. Bugünkü paşalar gibi. Evren kendini "Evren Paşa sen çok yaşa" diye yalakalara alkışlatırken, bir gün sonunun böyle olacağını hiç mi hiç düşünmemişti. Bugünkü paşalar da şunu bilsinler ki yarın onların da cenazelerine aileleri dışında kimse gelmez ortada kalırlar. Kendisini diktatör ve paşa zannedip, halka tepeden bakanların sonunun nasıl olduğunu görmek için Kenan Evren'in cenazesine bakmaları yeterli olacak. Kimse baki değildir, Baki olan Allahtır. Eğer insanlar hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya sarılıp, bu halka zulmederlerse ilahi adalet er geç tecelli eder. Tarihteki diğer zalim diktatörlere ne olduysa bugün de aynısı oluyor. Sizce bu mesele ibretlik bir hadise değil mi?

Dünya kimseye kalmaz. Nice padişahlar, krallar bu dünyadan göç edip gittiler. İnsanlar dünyaya geçici gözle bakarlarsa zulmetmezler, haksızlık, yolsuzluk yapmazlar. Kenan Evren sırf darbeye zemin hazırlama adına iki yıl beklediğini kendisi bile itiraf etti. İki yıl boyunca insanlar bilerek katledildi, asker eliyle provakasyonlar düzenlendi. Darbe sonrası da yine binlerce kişi işkenceye tabi tutuldu, öldü ve kaçırıldı. Herkes bu tabloya iyi baksın, Diktatörlerin sonunun ne olduğuna çok iyi baksın. Cenaze töreninde bile insanlar çıkıp; "hakkımızı helal etmiyoruz" diyebiliyorlar. İşte bundan korkun ve cenazenizde helallik istenirken kul hakkı ile birlikte ebediyete gitmeyin.

Her şey dönem dönemdir. Eğer bugün Türkiye'de askeri vesayet olmuş olsaydı, Kenar Evren'in cenazesi omuzlardan düşmeyecekti. Herkes alkışlayacaktı, ama bugün Evren son yolculuğunda bile yargılanıyor. Şunu unutmayın ki "Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner"bugün için hesap dönmüştür. Ama yarın ne olacağı belli değildir. Bugün Türkiye'de saltanat sürenlerin ve halkın parası ile saraylar kurup, kollarına milyonluk saatler takarak, paraları ayakkabı kutularına saklayanların da bir gün hesap verecekleri gün gelecektir. Sanmayın ki bugün Kenan Evren'in cenazesine gitmeyerek darbeciler protesto edildi. Hayır kesinlikle öyle değil. Dönem o dönem değil de ondan. Kimin kimden hesap sorduğu belli olmayan Türkiye'de bir gün gelir sizler de aynı akıbete uğrayabilir ve ibretlik olabilirsiniz. "Ne oldum değil ne olacağım" demelisiniz. Bu nedenle Kenan Evren'in cenaze meselesi ibret alınmalı ve herkes kendine çeki düzen vermelidir. Büyük insan yoktur, iyi ve güzel insan vardır.  Büyüklük sadece ve sadece Allah'a mahsustur.  

 

 

Via: batmanpostasigazetesi.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~FNy4E$65q

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply