Muzeum Lubelskie buduje nową siedzibę w Nałęczowie

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał nowy budynek w Nałęczowie. Muzeum Lubelskie musi najpierw przygotować koncepcję, jeśli zostanie zaakceptowana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, będzie ogłoszony przetarg na wykonawcę pawilonu. - Nie robimy konkursu architektonicznego, bo nas na niego nie stać. Przede wszystkim chodzi o czas, bo chcemy wystąpić o środki unijne - mówi Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.

Nowy pawilon stanie w okolicy Domku Żeromskiego oraz mauzoleum Adama Żeromskiego, syna pisarza.

Przypomnijmy, że Stefan Żeromski sfinansował budowę drewnianej chaty z honorarium za "Popioły". Domek w stylu zakopiańskim zaprojektował znany wówczas architekt Jan Koszczyc-Witkiewicz. Obecnie obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. - Mówimy o ingerencji w zabytkowy ogród na terenie Nałęczowa, dlatego nowy budynek nie może dominować - nie ma wątpliwości Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

Jako pozytywny przykład tego rodzaju realizacji podaje pawilon wystawienniczy, który ma powstać w warszawskich Łazienkach. Tamtejszy projekt przewiduje budowę gmachu, który w dużej części jest pod ziemią. - Takie rozwiązanie urbanistyczne byłoby optymalne także dla Nałęczowa. Myślę o budynku z tylko niewielką częścią nadziemną. Czekamy na przedłożenie wariantów koncepcji - dodaje konserwator Kopciowski.

Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków na wniosek konserwatora już w 2004 r. przygotował opinię, jak powinien wyglądać nowy pawilon muzealny. Zostały w niej wskazane główne wnioski, które mogą być punktem wyjścia do dalszych prac.

Czytamy, że konieczne jest przyjęcie założenia o ograniczonych gabarytach pawilonu "minimalizujących jego bezpośrednie oddziaływanie na istniejącą zieleń (mała wysokość, płytkie fundamentowanie) oraz nawiązanie budulcem (elewacje) do miejscowej tradycji architektonicznej."

- W piątek organizujemy na Zamku otwarte spotkanie ze specjalistami. To będzie rodzaj "burzy mózgów", która pomoże nam ustalić, jak powinien wyglądać nowy pawilon - dodaje dyrektor Kuźniar.

Muzeum chce postawić budynek mający około 500 mkw. powierzchni użytkowej. Wstępnie koszty inwestycji szacuje sie na 4-5 mln zł.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Via: kurierlubelski.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~USKKf$4kP

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply