Muzułmanki: Femen to ładne białe kobiety


Amina ufarbowana na blond, na wzór europejskich aktywistek Femenu

Aktywistka Femenu z Tunezji czeka na wyrok za prowokowanie radykalnych islamistów. Nie zyskała zrozumienia nawet wśród części feministek muzułmańskich

Nie podoba im się, że działaczki powstałego na Ukrainie ruchu epatują nagością i wpisują się w seksistowskie wyobrażenie o kobietach. .

19-letnia Tunezyjka, znana jako Amina, wsławiła się dwa miesiące temu wystawieniem na portalu społecznościowym dwóch zdjęć. Na jednym na nagich piersiach ma napis po angielsku, nawołujący do odrzucenia panujących zasad moralnych ("F**k your morals"). Na drugim jej biust pokrywa arabski tekst "Moje ciało należy do mnie i nie jest źródłem niczyjego honoru".

Tydzień temu wmieszała się w poważną politykę - w walkę między umiarkowanymi islamistami z rządzącej partii Nahda a skrajnymi salafitami. Udała się do najświętszego miasta dla muzułmanów w tym kraju, Kairuanu, gdzie salafici zamierzali urządzić wilelki zjazd. Rząd im tego zabronił i doszło do zamieszek, jednych z najpoważniejszych od czasu rewolucji ponad dwa lata temu, która obaliła dyktatora Ben Alego.

Z odsłoniętymi nogami i w bluzce z dekoltem pojawiła się na widoku fundamentalistów, według których kobieta powinna być tak zakryta, by nie kusić kobiecościa. Wymalowała napis "Femen" na murze cmentarza w Kairuanie, a potem była już bliska zdjęcia bluzki przed meczetem Ukby ibn Nafiego, najważniejszym w świętym mieście. Mogło się to skończyć ukamienowaniem przez tłum.

Amina trafiła do aresztu. 30 maja czeka ją proces. Grozi jej dwa lata więzienia za wymalowanie prowokującego napisu i dodatkowe pół za posiadanie farby w spreju.

Liberalne środowiska muzułmańskie nie popierają jednoznacznie Aminy i wkraczającego coraz odważniej w tematykę islamską Femenu. Erotyczne żarty z Koranu czy malowanie islamskich symboli na gołych ponętnych ciałach wydają się niedelikatne nawet wielu feministkom islamskim.

- Ja nie występuję przeciwko aktywistkom Femenu. Ale nie podoba mi się, że one wszystkie są białymi świetnie zbudowanymi dziewczynami. Wpisują się w obraz kobiety, kształtowany na użytek społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn - mówi "Rz" Mariam Mirza, irańska feministka i publicystka, mieszkająca od kilku lat w Niemczech.

Nawet Amina chce się upodobnić do europejskich koleżanek, jeszcze w marcu sfotografowała się z z naturalnymi czarnymi włosami (i gołym biustem), w Kairuanie była już ufarbowana na blondynkę.

Amina w naturalnych włosach

Mariam Mirza dodaje, że Femen ma wielką zasługę: podsycił dyskusję o prawach kobiet.

Bardziej konserwatywne obrończynie praw kobiet w świecie islamu założyły na Facebooku (na którym zasłynęła i Amina) stronę Muslim Women against Femen, którą dotychczas polubiło ponad 10,5 tys. osób. Pojawiają się tam zdjęcia muzułmanek, spora część z chustami na głowach, i wpisy w rodzaju: "Mogę ubrana wspierać prawa kobiet" albo "Nie muszę pokazywać piersi, by powiedzieć światu, że jestem wolną kobietą".

więcej w poniedziałkowej "Rz"

Via: rp.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~V3vWF$2rp

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply