Önce şarap krizi, ardından FEMEN Ruhani Fransa’da

Nükleer anlaşmanın ardından ambargoların kalktığı İran'ın diplomasi trafiği hızlandı. Uluslararası finans sistemine dahil olan ve yurt dışında bloke edilen ilk aşamada 30 milyar dolarlık, sonrasında da 100 milyar dolarlık parasına kavuşacak olan İran, dört bir koldan ticaret anlaşmalarına imza atıyor.

Fransa ziyareti olaylı başladı

İtalya'dan 17 milyar euro'luk anlaşmayla ayrılan Ruhani'nin ikinci durağı olan Fransa ziyareti olaylı başladı. Ziyaretten önce planlanan  Hollande ile akşam yemeği programı helal et ve alkol anlaşmazlığı nedeniyle iptal edildi. Ruhani'nin Fransa'ya ayak basmasıyla da FEMEN protestosu geldi. 

Femen'den protesto

Üzerine İran bayrağı çizilen Sarah Constantin adlı FEMEN aktivisti, Eyfel Kulesi yakınlarındaki bir köprüden, koltukaltlarına ve boynuna bağlanan iplerle sarkıtıldı. Kadının yanında ise Ruhani'yi eleştiren bir pankartın asılı olduğu görüldü.

Polis göstericiye müdahale ederek pankartı yerinden söktü.

Hollande'la yemek iptal edildi

Ruhani’nin Paris ziyaretinde Hollande ile Ruhani'nin akşam yemeği programı helal et ve alkol anlaşmazlığı nedeniyle iptal edildi.

Yaptırımların kaldırılmasının ardından Avrupa gezisine çıkan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Paris ziyaretinde, Fransız mevkidaşı Hollande ile akşam yemeği programı 'helal et ve alkol' anlaşmazlığı nedeniyle iptal edildi.

İtalya çıplak heykelleri kaldırmıştı

İran lideri Ruhani'nin İtalya ziyaretinde gittiği müzede çıplak heykellerin kaldırılması ülkede eleştirilere yol açmıştı ancak Fransa, İran lideri için 'geleneklerinden taviz vermedi'.

'Helal et bulunması ve şarap olmaması'

Ruhani'nin bu akşam Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yiyeceği akşam yemeği, Fransa'nın yemekte 'helal et bulunması ve şarap olmaması' talebini reddetmesi üzerine iptal edildi.

Ayrı salonlarda akşam yemeği

Ruhani'nin dini nedenlerle Hollande ile Elysée Sarayı'nda yiyeceği akşam yemeğini iptal ettiği belirtildi. Görüşmeler için bu akşam bir araya gelmeleri planlanan İran ve Fransa heyetlerinin ayrı salonlarda akşam yemeği yiyeceği kaydedildi.

'Fazla ucuz'

Öte yandan İranlıların Fransa'nın sabah kahvaltısı önerisini de 'fazla ucuz' olacağı gerekçesiyle geri çevirdiği ifade edildi.

10 bakan ve çok sayıda işadamıyla Avrupa turuna çıkan Ruhani'nin Paris ziyaretinde Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron ve çok sayıda şirketten temsilciyle görüşmesi bekleniyor. İran'ın gündeminde Fransa'dan Airbus uçakları satın alma planı da bulunuyor.

Temaslar

Nükleer müzakerelerin ardından diplomasi sayesinde gerçek bir anlaşmaya vardıklarını ifade eden Ruhani, bundan sonra yaptırımların kalkmasıyla bir an önce yatırımlar konusunda anlaşmalar imzalamak istediklerini, kaybedecekleri zamanlarının bulunmadığını söyledi. Ruhani, "Nükleer müzakerelerin sonucunda varılan anlaşmaya herkes uyarsa biz de uyarız" dedi.

"Suriye ile ilgili kararı Suriye halkı almalı"

Suriye müzakereleri ile ilgili bir soru üzerine Ruhani, müzakerelerde bazı tarafların tavır değiştirmesi gerektiğini ancak bu şekilde bir ortak uzlaşıya varılabileceğini belirtti. Ruhani, "Suriye ile ilgili kararı Suriye halkı almalı" dedi.

Suud sorunu için diplomasiyi işaret etti

Suudi Arabistan ile ilişkilerini de değerlendiren Ruhani, "Suudi Arabistan ile İran arasındaki sorunun diplomatik yollarla çözülmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

Hollande: İran'la aynı kararlılığa sahibiz

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ise İran ile pek çok alanda işbirliği yaptıklarını ve bugün pek çok konuda anlaşma imzaladıklarını ifade ederek, terörizmle savaş konusunda İran ile aynı kararlılığa sahip olduklarını belirtti.

İnsan hakları vurgusu

Görüşmelerinde insan hakları konusunun da gündeme geldiğini belirten Hollande, "İnsan hakları konusunda Ruhani'ye Fransa'nın hassasiyetlerini aktardım" dedi.

Anlaşmalar imzalandı

Ortak basın toplantısı öncesinde, Hollande ve Ruhani'nin de hazır bulunduğu törende, Fransa'nın, İran'a milyarlarca dolar değerinde 118 Airbus satmasına ilişkin anlaşmanın yanı sıra iki ülke arasında başta petrol, telekomünikasyon ve çevre olmak üzere pek çok alanda işbirliğini öngören anlaşmalar imzalandı.

AJANSLAR

Via: karar.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Ab6fS$6Qa

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply