Od té doby, co Brigitte Bardotová v 60. letech na francouzské Riviéře odložila horní díl plavek, se vazba mezi opalováním nahoře bez a svobodou žen stala jako projev pravé rovnosti součástí francouzské kultury. Zprávy, že pouze minimum žen se nyní opaluje bez horního dílu plavek, konkrétně pouhá dvě procenta žen mladších 35 let, jsou zvláštní a poměrně znepokojující.
Podle dvou Francouzek ovšem nejsou příčinou zahalování pouze obavy z rakoviny kůže nebo politický aktivismus. Alice Pfeifferová, 29letá žurnalistka, která se mimochodem bez horního dílu plavek sama opaluje, si myslí, že to jasně souvisí se sociálními médii. "U mladých žen okolo dvaceti let se s tím setkáváme méně," říká Pfeifferová. Obávají se se totiž, že by se pak mohly objevit nahoře bez i na Facebooku.
Dále také obviňuje americkou "pop-porn" kulturu - od zpěvačky Miley Cyrusové po módu American Apparel, tedy agresivní nahotu mladých dívek -, že ovlivnila pohled na opalování nahoře bez. "Globalizace a amerikanizace i při zobrazování žen a jejich smyslnosti ve Francii vytlačila jemnou a povětšinou také neškodnou francouzskou erotiku směrem k pornu," tvrdí Pfeifferová.
Jaká je ovšem souvislost mezi odhaleným poprsím a aktivismem? Nahota jako vyjádření politického názoru není nic nového, teprve díky internetu se stala pilířem politického aktivismu. "Pokud ve Francii ukážete svůj hrudník, lze to považovat za politický výrok," říká Pfeifferová.
Pařížská spisovatelka Valerie Costa-Kostritskyová si myslí, že na pokles žen opalujících se bez horního dílu plavek mohou mít vliv obavy o vlastní zdraví. Tím opravdovým důvodem, proč se francouzské ženy zahalují je ovšem, podle ní to, že "odhalování je pak pro jejich milence mnohem zajímavější".
reklama
Short link: Copy - http://whoel.se/~jRinI$5JT